Realizacja zapotrzebowania na leki - ta zmiana uderza w małe gabinety lekarskie

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Jan Szulc/ rynekaptek.pl   17-04-2018, 11:11

Realizacja zapotrzebowania na leki - ta zmiana uderza w małe gabinety lekarskie Miesięczny limit leków budzi pewne kontrowersje, a jego oszacowanie może stanowić problem dla mniejszych podmiotów lekarskich - ocenia prawnik (fot. archiwum)

W najbliższą środę, 18 kwietnia, wchodzi ustawa wprowadzająca istotne zmiany w kwestii realizowania tzw. zapotrzebowań na leki podmiotów leczniczych, miesięcznego limitu oraz jego rozliczania. Zmiana ma na celu ukrócenie nielegalnego wywozu leków za granicę.

- Ta zmiana jednocześnie uderza w małe gabinety lekarskie. Brak jakiegokolwiek przepisu określającego sankcję za wystawienie zapotrzebowania przekraczającego miesięczne potrzeby, w praktyce może oznaczać dla nich wybór pomiędzy ograniczeniem usług, a ryzykiem odpowiedzialności karnej do 8 lat więzienia - ocenia dr Jan Szulc, radcy prawny kancelarii Fairfield.

Dotychczas regulacje dotyczące zaopatrywania się podmiotów leczniczych w aptekach były raczej szczątkowe. W szczególności brak było kompleksowego nadzoru nad lekami po wydaniu ich z apteki do podmiotu leczniczego – Inspekcja Farmaceutyczna mogła skontrolować tylko te, w których jest apteka lub dział farmacji szpitalnej. W rezultacie dochodziło do rażących nadużyć, np. zakładania przychodni tylko po to, by zamawiać leki do nielegalnego wywozu.

Nowe obowiązki sprawozdawcze i zabezpieczenia
Ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty, która wchodzi w życie 18 kwietnia 2018 r., ma m.in. wprowadzić dodatkowe środki zapobiegawcze do walki z nielegalnym wywozem leków poprzez nowe obowiązki sprawozdawcze i zabezpieczenia.

Zapotrzebowanie ma zawierać m.in. oświadczenia kierownika podmiotu leczniczego, że produkty zostaną wykorzystane do udzielania świadczeń i potwierdza wykorzystanie leków z poprzedniego zamówienia. Ponadto osoby uprawnione do wystawiania recept muszą poświadczyć, że zapotrzebowanie stanowi maksymalnie miesięczny zapas konieczny do udzielania świadczeń.

W formularzu należy również podać liczbę pacjentów, którym zostały udzielone świadczenia na podstawie poprzedniego zapotrzebowania. Dokumentację należy przechowywać przez 5 lat, a Inspekcja Farmaceutyczna ma prawo ją skontrolować.

Jak oszacować maksymalne miesięczne zapotrzebowanie?
Miesięczny limit leków budzi pewne kontrowersje, a jego oszacowanie może stanowić problem dla mniejszych podmiotów lekarskich, które zaopatrują się w leki wyłącznie lub prawie wyłącznie na podstawie składanych zapotrzebowani w aptekach ogólnodostępnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH