Rewolucyjna wykładnia przepisów o 1%

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Jakub Misiak/ rynekaptek.pl   20-03-2015, 13:09

Rewolucyjna wykładnia przepisów o 1%

Wykładnia prawa i cały zamysł nowej interpretacji przepisów o 1% aptek w województwie są rewolucyjne. Niestety, spośród wszystkich przewrotów w historii najbardziej przypominają rewolucję październikową - stwierdza Jakub Misiak z kancelarii Tomasik Jaworski Sp.p.

Na początku każdej rewolucji warto stworzyć mit i stosować go dla własnej korzyści oraz wykreowania i atakowania przeciwnika. W przypadku wywrotowców jednego procenta to upatrywanie wszelkiego zła w konkurencji na rynku aptecznym. Celem rewolucji jest zwalczenie tej zarazy. Chcąc zjednać sojuszników, trzeba podkreślać, że rewolta nie zmierza do realizacji własnych interesów. Buntownicy prowadzą zmagania w imię dobra wspólnego. Po pokonaniu przeciwnika zapanuje utopijny raj pacjenta. Dlatego też w rewolucyjnym boju cel uświęca środki, a wykładnia celowościowa prawa ma bezwzględny prymat nad każdym innym rozumowaniem prawniczym.

Żaden przewrót nie obejdzie się bez propagandy. Nieważne, że inaczej myślący nie kwestionują uprawnień inspekcji farmaceutycznej do cofania zezwoleń w razie utraty rękojmi. Przywołajmy kilka orzeczeń, które rzekomo potwierdzają nasze tezy, podczas gdy spór dotyczy zupełnie czegoś innego. Powołujmy tylko elementy potwierdzające nasze przekonania. Nie jest istotne,  że w 2008 r. ministerialny projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz o zmianie niektórych innych ustaw stanowił: „Przepisy art. 80 ust. 1 i art. 99 ust. 3 ustawy – Prawo farmaceutyczne regulują rynek farmaceutyczny tylko od strony wydawania nowych zezwoleń na prowadzenie hurtowni farmaceutycznych/aptek, pozostawiając możliwość (…) posiadania przez przedsiębiorców kontrolowanych powyżej 1% łącznie aptek na terenie województwa”.

Przemilczmy to, że zgłoszona wówczas propozycja wprowadzenia zakazu posiadania więcej niż 1% w województwie nie została wtedy (ani nigdy później) przyjęta, między innymi ze względu na druzgocącą krytykę Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: „Zaproponowany zakaz (…) posiadania (także w zakresie grupy kapitałowej) więcej niż 1 % łącznie aptek ogólnodostępnych na terenie danego województwa należy jednoznacznie zakwestionować. Należy podkreślić, iż wprowadzenie takiego zakazu nie znajduje żadnych podstaw. (…) Zaproponowana w takiej postaci regulacja niewątpliwie chronić raczej będzie mniej przedsiębiorczych właścicieli aptek, którzy nie muszą się obawiać, iż na ich rynku pojawi się szczególnie efektywny konkurent, korzystający z efektów skali, który świadczyłby swoje usługi po niższych cenach i w lepszej jakości".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE