Są apteki nowego i starego typu

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Marcin Piskorski/ rynekaptek.pl   05-11-2015, 13:46

Są apteki nowego i starego typu O zatarciu granic między sieciami aptek a aptekami indywidualnymi mówi Marcin Piskorski. Fot. prscr

Tak naprawdę apteki dzielą się na apteki nowego i starego modelu. Podział na apteki sieciowe i nie sieciowe już dawno stracił na znaczeniu – ocenia w Onet TV Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Apteki nowego typu to te, które potrafią sprostać coraz bardziej wyśrubowanym wymaganiom klientów i pacjentów przy coraz trudniejszych warunkach prowadzenia tego biznesu. Z kolei apteki starego modelu nie bardzo potrafią się w tej rzeczywistości odnaleźć i moim zdaniem ten trend będzie dalej postępował.

Sieci apteczne były pierwszym elementem, strukturą, która wytworzyła presję cenową w Polsce. Apteki indywidualne bardzo szybko zorientowały się, że mogą robić to samo. Obecnie poza sieciami, czyli organizacjami powiązanymi w sposób kapitałowy, należącymi do jednego właściciela, mamy też szereg sieci wirtualnych, grup zakupowych.

Istnieją więc indywidualne apteki, które łączą się operacyjnie po to, by np. stworzyć grupę zakupową. Pozwala to wywierać presję cenową na dostawcach.

Największe grupy zakupowe mają teraz po kilkaset aptek, a więc także porównywalne do największych sieci warunki zakupowe. W związku z tym, podział na apteki sieciowe i nie sieciowe już dawno stracił na znaczeniu.

Dzisiaj apteka indywidualna, poprzez uczestnictwo w takiej grupie zakupowej, może mieć podobne warunki prowadzenia biznesu, jak sieć apteczna. Ten trend, moim zdaniem, będzie postępował.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH