Szczepienia chronią nas przed epidemią gruźlicy

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Marek Posobkiewicz, tvn.pl/rynekaptek.pl   26-01-2018, 14:36

Szczepienia chronią nas przed epidemią gruźlicy W Polsce co roku odnotowuje się ok. 7 tysięcy przypadków gruźlicy - powiedział szef GIS (Fot. Archiwum)

Szczepienia chronią nas przed epidemią gruźlicy. Szczepionki powodują, że choroby zakaźne nie mogą się w sposób niekontrolowany rozprzestrzeniać – powiedział szef GIS Marek Posobkiewicz w programie „Dzień dobry TVN”.

Tematem rozmowy była gruźlica. W kontekście rozprzestrzeniania się tej choroby na terenie Ukrainy, prowadzący program chcieli się dowiedzieć, czy w Polsce istnieje zagrożenie epidemią gruźlicy.

- Musimy pamiętać o tym, że nie tylko na Ukrainie jest gruźlica. W Polsce co roku odnotowuje się ok. 7 tysięcy przypadków tej choroby - zaznaczył szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Dodał, że na Ukrainie najgorsza sytuacja jest obecnie na wschodzie kraju. Część szpitali została zamknięta, nie ma regularnych dostaw leków.

- Nie tylko na Ukrainie, ale i wszędzie na świecie, gdzie przerwie się leczenie chorego na gruźlicę, stanowi to duże zagrożenie, gdyż prątki gruźlicy nabywają odporności przeciwko lekom. Niestety połowa osób leczonych na gruźlicę umiera – powiedział.

Zwrócił uwagę, że przez wiele lat można być nosicielem prątków gruźlicy i nie mieć żadnych objawów. Jak wyjaśnił, gruźlica w większości przypadków dotyka układu oddechowego, ale może również dotyczyć ośrodkowego układu nerwowego lub też skóry, stawów czy kości. Wskazał, że jeśli kaszel utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, zależy udać do kontrolę do lekarza.

Marek Posobkiewicz podkreślił też, iż na świecie jest obecnie wzmożona liczba zachorowań na grypę. - Dlatego powinniśmy się bać dużo bardziej grypy niż gruźlicy, z tego względu, że z jej powodu umierają tysiące ludzi. Wiele osób również u nas w kraju z powodu powikłań wymaga na przykład przeszczepienia serca. Te osoby, gdyby zaszczepiły się przeciwko grypie, mogłyby tego uniknąć.

Więcej: https://dziendobry.tvn.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH