Szeroka lista leków w obrocie pozaaptecznym jest nie do utrzymania

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   10-12-2015, 08:12

Szeroka lista leków w obrocie pozaaptecznym jest nie do utrzymania Wiceminister zdrowia, dr Krzysztof Łanda

Chcemy scentralizować nadzór farmaceutyczny. Chciałbym również ograniczyć listę leków mających pozwolenie na obrót pozaapteczny - zapowiada nowy wiceminister zdrowia ds. polityki lekowej, dr Krzysztof Łanda.

Rynek Aptek: Minister zdrowia zapowiada podjęcie działań, które ograniczą eksport leków, a do końca 2016 r. wyeliminują eksport równoległy leków refundowanych. Jak chcą Państwo to osiągnąć?

Krzysztof Łanda: Planujemy pewne zmiany, które będą dotyczyły wybranych leków refundowanych, których braki są najbardziej uciążliwe dla pacjentów. Chodzi o produkty deficytowe, wobec których występuje problem z dostępnością. Następnie będziemy prowadzić negocjacje, często również przy udziale międzynarodowych central koncernów farmaceutycznych.

Będziemy podwyższać ceny urzędowe, by zahamować wypływ leków z Polski. Nie ma innej skuteczniejszej metody niż zbliżenie cen urzędowych w Polsce do cen w sąsiednich państwach. Ale równocześnie chcemy, by ceny efektywne, czyli pokrywane z budżetu NFZ, pozostały niezmienione, a nawet obniżone. Jednocześnie dopłaty dla pacjentów nie wzrosną, ale pozostaną na tym samym poziomie. Wedle zasady: cena urzędowa hamuje eksport równoległy, a cena efektywna zabezpiecza wydatki NFZ.

Jest to trudne, ale nie jest niemożliwe. Z pewnością wymaga zmiany marż, ale jestem przekonany, że udział w negocjacjach central koncernów, które są zainteresowane szerszą polityką lekową, pozwoli na osiągnięcie tego celu.

RA: Kiedy można spodziewać się tych zmian?

KŁ: Przymierzamy się do przygotowania dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej. To powinien być projekt rządowy. Ale w oparciu o obecnie obowiązujące prawo nie ma przeszkód do otwarcia negocjacji z koncernami dotyczących podniesienia ceny urzędowej. Ten proces już się rozpoczął.

RA: Zapowiadają Państwo rzadsze nowelizacje obwieszczeń refundacyjnych niż obecnie. Czy również będzie dłuższy czas na zapoznanie się z projektami nowych wykazów refundacyjnych?

KŁ: Obiecuję, że nie będziemy zaskakiwać środowiska regulacjami prawnymi. W 2016 roku aptekarze nie będą musieli rezygnować z zabawy sylwestrowej. Będziemy starali się zrobić to jak najszybciej, by dać czas na dokonanie zmian.

RA: Nadal około 5 proc. wniosków refundacyjnych, dla których data ważności wygasa 31 grudnia 2015 roku, nie ma jeszcze decyzji o objęciu refundacją. Zdążą Państwo wydać te decyzje do końca roku?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH