Ten sukces dobrze wygląda w mediach. Co z tego ma krajowy przemysł?

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Krzysztof Kopeć/ rynekaptek.pl   19-02-2018, 10:43

Ten sukces dobrze wygląda w mediach. Co z tego ma krajowy przemysł? PZPPF: można jedną ręką podczas negocjacji cen leków zabierać branży farmaceutycznej pieniądze, a drugą wspierać ją refundacyjnym trybem rozwojowym. Jednak od tego środków nie przybywa (fot. archiwum)

Chwalenie się kolejną obniżką cen leków to sukces dobrze wyglądający w mediach. Ale prawda jest taka, że te pozorne oszczędności uzyskane podczas negocjacji duszą potencjał rozwojowy krajowego przemysłu farmaceutycznego - mówi Krzysztof Kopeć z PZPPF.

Można jedną ręką podczas negocjacji cen leków zabierać branży farmaceutycznej pieniądze, a drugą wspierać ją refundacyjnym trybem rozwojowym. Jednak od tego środków nie przybywa - dodaje w najnowszym felietonie wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Kiedy rząd Mateusza Morawieckiego ogłosił, że farmacja jest nadzieją na wzrost zaawansowania technologicznego kraju i dlatego będzie wspierał jej rozwój,  zrozumieliśmy: to nasz czas. Oczami wyobraźni zobaczyliśmy bezmiar inwestycji, o których dawno myśleliśmy - nowe prace badawcze, nowe linie produkcyjne, nowe światowe rynki. Na ziemię ściągnął nas resort zdrowia.

Dumne zapowiedzi rządu o wspieraniu rozwoju pozwalały snuć plany i wierzyć, że mamy szansę wypłynąć na szerokie światowe wody. Słowa mają wielką moc, ale niepoparte czynami stają się pobożnym życzeniem lub czczą obietnicą. Chcemy inwestować, zamierzamy rozwijać się, planujemy ekspansję na nowe rynki, stawiamy na innowacyjność. Co nas hamuje? Nieustająca presja na obniżki cen naszych leków, które i tak są jednymi z najtańszych w UE. Bez kapitału nie ma inwestycji.

Jak generować kapitał inwestycyjny
Niskie zyski rodzimych firm, dla których nasz kraj jest głównym rynkiem nie ułatwiają konkurowania z globalnymi koncernami. Tymczasem w trakcie toczących się właśnie negocjacji krajowi producenci są zmuszani do obniżania dotychczasowych cen swoich produktów.

Zgodnie z przepisami, nie mogą być one wyższe niż ceny leków równoważnych  wyznaczających podstawę limitu. Niezrozumiałe  jest więc postępowanie resortu niezgodne nie tylko z dotychczasową praktyką, ale też z deklaracjami rządu i strategią rozwoju premiera M. Morawieckiego. Promując patriotyzm gospodarczy, nie można jednocześnie niszczyć własnego przemysłu.

Nie udało nam się rozpocząć dialogu na ten temat z poprzednim ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem. Nowy minister też do tej pory nie podjął tego problemu. A przecież wszystkie resorty powinny grać do jednej bramki. W przeciwnym razie znów będziemy płakać nad niewykorzystaną szansą lub zadawać sobie pytanie, dlaczego rodzime firmy farmaceutyczne - jak niegdyś stocznie- upadły.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH