Tylko farmaceuta w aptece ma szansę przekazać informację o leku

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Tomasz Latos/ rynekaptek.pl   13-06-2016, 11:02

Tylko farmaceuta w aptece ma szansę przekazać informację o leku

Część pacjentów samoistnie zwiększa sobie dawki leków, kiedy nie uzyskują oczekiwanych efektów leczenia. Nie przyjmują do wiadomości, iż tego typu działania mogą prowadzić do zagrożenia zdrowia i życia - przypomina poseł Tomasz Latos.

Leki przeciwbólowe są najczęściej nadużywanymi lekami przez pacjentów. Zjawisko to jest coraz częściej spotykane ze względu na dużą dostępność leków przeciwbólowych oraz zażywanie ich bez kontroli lekarza. Pacjenci próbując się leczyć, samodzielnie zwiększają ilość zażywanych leków.

Często nadużywają leków dostępnych bez lekarskiego zalecenia, a do powikłań dochodzi wtedy, gdy stosuje się jednocześnie kilka preparatów leczniczych. Wiele z nich różni się nazwą, ale zawiera tę samą substancję czynną.

Duża ilość leków przyjmowanych przez osoby starsze to dzisiaj ogromny problem terapeutyczny w większości krajów. Takie zjawisko zwiększa prawdopodobieństwo interakcji lekowych i jednocześnie utrudnia terapię. Część pacjentów samoistnie zwiększa sobie dawki leków, kiedy nie uzyskują oczekiwanych efektów leczenia. Nie przyjmują do wiadomości, iż tego typu działania mogą prowadzić do zagrożenia zdrowia i życia.

To farmaceuta powinien przy okienku przekazać podstawowe informacje o sprzedawanym leku i jego właściwym zastosowaniu. Obecnie leki sprzedawane bez recepty można kupić w sklepach ogólnospożywczych, stacjach benzynowych, kioskach. W ten sposób ich sprzedaż rośnie, ponieważ łatwa dostępność przekłada się na wielkość zużycia.

Według danych Naczelnej Izby Aptekarskiej co roku poza aptekami sprzedaje się u nas 500 milionów tabletek przeciwbólowych, a liczba z każdym rokiem rośnie. W żadnym państwie europejskim nie ma tylu możliwości zdobycia leków. I o ile w aptece farmaceuta ma szansę, by uświadomić pacjenta, z jakimi zagrożeniami to się może wiązać, tak np. w markecie, czy na poczcie nikt takiej wiedzy nie posiada.

Następstwem tego jest fakt, iż Polska ma jeden z najwyższych współczynników zatruć lekami w Unii Europejskiej. W samych aptekach rośnie także sprzedaż suplementów diety, które pacjenci często przedawkowują. To co jest zakupione w aptece uważane jest za bezpieczne, brakuje świadomości interakcji produktów „bez recepty” z lekami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH