Ubezpieczenia lekowe powinny być standardem

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Krzysztof Łanda/ rynekaptek.pl   31-03-2015, 15:05

Ubezpieczenia lekowe powinny być standardem Ekspert o ubezpieczeniach lekowych

Dzięki ubezpieczeniom lekowym pacjent ogranicza wydatki na leki przepisywane na receptę. Polski system opieki zdrowotnej potrzebuje współpłacenia poprzez dodatkowe ubezpieczenia medyczne - przekonuje dr Krzysztof Łanda, prezes Fundacji Watch Healthcare.

Polacy należą do najszybciej starzejących się społeczeństw w Unii Europejskiej. Podstawowym problemem jest spadek dzietności przy wydłużającej się średniej oczekiwanej długości życia. Obecnie w Polsce mieszka 38 mln osób, jednak według prognoz już za kilkanaście lat ta liczba może spaść do 36 mln.

Zjawisko zmniejszającej się populacji osób w wieku produkcyjnym, a zwiększającej się populacji w wieku poprodukcyjnym, będzie generować coraz większe koszty opieki medycznej i powodować zwiększanie się kolejek do lekarzy. Już teraz czas oczekiwania na wizyty u specjalistów jest nieakceptowalnie długi, np. na pierwszą wizytę u endokrynologa pacjenci muszą czekać nawet 3 lata. 

Niezadowolenie społeczne rośnie, dlatego pojawiają się różne pomysły, skąd pozyskać dodatkowe środki na ochronę zdrowia. Można podnieść składkę zdrowotną. To jednak wcale nie musi 
się przełożyć na zwiększone wpływy, bo część ludzi przejdzie do szarej strefy.

Można wprowadzić oficjalne współpłacenie za świadczenia zdrowotne w postaci dodatkowych ubezpieczeń komplementarnych – które zapewnią osobom dbającym o swoje zdrowie dostęp 
do najnowszych i najbardziej innowacyjnych metod leczenia, tych, których nie finansuje dziś NFZ. Zamiast wydawać kilkadziesiąt złotych miesięcznie na papierosy, wielu wykupiłoby takie polisy, a w razie zachorowania byliby leczeni zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną.

Panuje przekonanie, że dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne będą dostępne wyłącznie dla zamożnych osób. Faktycznie jednak jest zupełnie odwrotnie – są one przeznaczone w  szczególności dla pacjentów o  mniejszych zarobkach. Dlaczego? Z  badań wynika że ich proponowane ceny są uznawane dla większości badanych za przystępne. Dodatkowo takie ubezpieczenia są korzystniejsze niż finansowanie trudno dostępnych świadczeń bezpośrednio, jednorazowo z własnej kieszeni, na co dzisiaj są skazani ci, którzy nie chcą lub nie mogą stać w kolejkach.

Dzięki temu rozwiązaniu, system finansowany przez NFZ zostałby odciążony, a więc zmniejszyłyby się kolejki po świadczenia finansowane przez fundusz. Polski rząd od kilku lat deklaruje chęć wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń medycznych do polskiego systemu opieki zdrowotnej, natomiast na razie wszystko pozostaje w sferze deklaracji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH