Uleczyć rynek reklamy leków i suplementów diety

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Walenty Zajdel/ rynekaptek.pl   02-06-2016, 08:01

Uleczyć rynek reklamy leków i suplementów diety

Ograniczenie nadmiernej ilości reklam w mediach leków OTC i suplementów, dokonywanie kontroli reklam przed rozpoczęciem ich rozpowszechniania oraz zwiększenie kar finansowych – takie m.in. rozwiązania proponuje mgr farm. Walenty Zajdel, przewodniczący komisji ds. aptek szpitalnych Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.

Z raportu firm Nielsen oraz Zenithoptimedia wynika, że w roku 2015 rynek reklamy leków OTC (dostępnych bez recepty) oraz suplementów diety wynosił 5,46 mld złotych i był to największy rynek reklamowy w Polsce. Firmy z branży farmaceutycznej wydały w 2015 roku najwięcej na kampanie reklamowe w telewizji: 3,9 mld złotych. Nie ma powodu, by Polska była jedynym krajem w Europie, w którym największym rynkiem reklamowym jest rynek reklamy leków OTC oraz suplementów diety.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w swoim raporcie wykazuje, że ogólna liczba reklam w telewizji wzrosła tylko trzykrotnie, natomiast liczba reklam tej kategorii produktów wzrosła aż dwudziestokrotnie! W telewizji reklama tych produktów stanowi 25% wszystkich reklam, natomiast w radiu aż 70% wszystkich reklam.

To zatrważające dane. Biorąc powyższe pod uwagę zasadne byłoby ograniczenie ilości reklam na przykład do poziomu 10% wszystkich reklam. Oprócz wszechobecnej reklamy występuje również sponsoring programów oraz lokowanie produktu. Dyskusja na temat czy ograniczyć reklamę nie jest potrzebna. Konieczna jest dyskusja na temat, jak skutecznie ograniczyć nadmierną reklamę w mediach leków OTC i suplementów diety.

Portal z rzetelną wiedzą
Konsekwencją wszechobecnej reklamy tej kategorii produktów jest ich nadmierna konsumpcja, nadużywanie oraz lekomania i suplementomania. Powoduje to liczne zagrożenia dla zdrowia i życia: niekorzystne interakcje, wzrasta częstość powikłań polekowych, 6-13% hospitalizacji spowodowanych jest błędami lekowymi.

Dlatego potrzebna jest edukacja konsumentów oraz pacjentów. Bardzo przydatne byłoby wprowadzenie przez ministerstwo zdrowia autoryzowanego portalu ze zbiorem rzetelnej wiedzy na temat odpowiedzialnego samoleczenia, ze szczególnym uwzględnieniem leków OTC i suplementów diety. Takie rozwiązania wspierające zdrowie publiczne istnieją w wielu krajach i są dobrym wzorem do wdrożenia podobnych dobrych praktyk w Polsce (np. portal NHS Choices w Wielkiej Brytanii).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH