Ustawa jest zbędna, bo system weryfikacji funkcjonuje w NFZ

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Piotr Chmielowski/ rynekaptek.pl   13-04-2015, 12:21

Ustawa jest zbędna, bo system weryfikacji funkcjonuje w NFZ Piotr Chmielowski o ustawie Prawo farmaceutyczne

System weryfikacji i kontroli lekarzy, który dzisiaj funkcjonuje w Narodowym Funduszu Zdrowia, jeżeli chodzi o wystawianie recept i ich realizowanie w aptekach, jest na tyle szczelny i skuteczny – jeżeli tylko jest wola, aby to analizować – że ta ustawa jest całkowicie zbędna – ocenia poseł Piotr Chmielowski (SLD).

Jeżeli ktoś jest chory i musi skorzystać z leku, który jest w lekospisie, którego cenę wynegocjował minister zdrowia, a z tym lekiem jest związana jakaś refundacja itd., to ten chory idzie do apteki. Z czym? Z receptą. To jest oczywista sprawa. Tą receptę wypisał lekarz z krwi i kości. To nie jest recepta fikcyjna. Dlaczego? Bo ten lekarz zna jego historię choroby, którą NFZ zawsze może skontrolować. Zresztą każdy uprawniony do tego organ państwa może to sprawdzić.

Następnie chory kupuje ten lek w aptece – pod warunkiem oczywiście, że jest dostępny – i go zażywa. Jeżeli tylko w ten sposób będziemy dystrybuowali leki z tej półki, tak jak je słusznie wynegocjowano, w dobrych cenach, a następnie poprzez hurtownie farmaceutyczne dostarczono do aptek, a ten system będzie szczelny, weryfikowany, to ta ustawa będzie całkowicie zbędna.

Dlaczego? Bo nikt chory nie kupi leku po to, żeby jego jedną sztukę czy jedno opakowanie gdzieś eksportować. Ten model działania umożliwi dodatkowo jeszcze jedną rzecz: będziemy wiedzieli, w jaki sposób negocjować ilość. Jedyna rzecz, której akurat w tej ustawie również zabrakło, dotyczy ogólnokrajowej dostępności leków.

Chodzi o to, żeby nie było wybranych hurtowni dla wybranych aptek, tylko żeby każda apteka mogła sobie kupić ten lek na tych naszych ustawowo, powiedzmy, ustalonych warunkach. Realizowana w ten sposób polityka w zakresie leków, które są, tak twierdzi ministerstwo, masowo eksportowane, z naszego punktu widzenia byłaby o wiele skuteczniejsza, tańsza, rozsądniejsza i nie wymagałaby dodatkowej ustawy. Przede wszystkim wymagałaby od pracowników NFZ odpowiednich w tej kwestii działań.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH