Wciąż brakuje leków ratujących życie

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Marek Tomków/rynekaptek.pl   03-08-2016, 12:28

Wciąż brakuje leków ratujących życie Gdyby ceny leków były w Europie uśrednione, wywóz leków za granicę byłby rozwiązany - uważa Marek Tomków

Pokłosiem tego, że mamy bardzo niskie ceny leków, a w zachodniej Europie są one wysokie, jest to, że nagminnie są wywożone leki ratujące życie - mówił w programie „Nowy Dzień” (Polsat News) Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Propozycja, która pojawiła się kilka tygodni temu (dotycząca ujednolicenia cen leków na terenie państw Unii Europejskiej - przyp. red) została złożona przez Ministra Zdrowia Słowacji. Zaproponował on, by kraje członkowskie wspólnie negocjowały z koncernami farmaceutycznymi ceny leków. Chodzi o to, żeby wykorzystać potencjał milionów pacjentów i dzięki temu obniżyć ceny, ale też zrównać ceny w całej Europie. Ta propozycja oznaczałaby tak naprawdę, po pierwsze bardzo duże negocjacje, po drugie to, że te ceny faktycznie miałyby jakiś średni poziom.

Polacy mają generalnie bardzo niskie ceny, w związku z czym, jeżeli my jesteśmy w tej dolnej granicy i mielibyśmy przystępować do średniej, oznaczałoby to na pewno zwyżkę po naszej stronie, a tym samym stałoby się to niekorzystne dla pacjentów.

O sukcesie negocjacji
Polacy rozwiązali ten problem już kilka lat temu. W 2012 roku wprowadzono ustawę refundacyjną, w ramach której Minister Zdrowia w drodze negocjacji obniżał ceny leków. Dzisiaj, po czterech latach, ta lista liczy prawie 4 tys. pozycji. Blisko 1500 leków kosztuje pacjenta poniżej 5 zł za opakowanie, a więc te negocjacje okazały się skuteczne.

Po tych 4 latach mamy już bardzo dużo doświadczeń i faktycznie co dwa miesiące, kiedy taka lista jest nowelizowana, ceny schodzą troszeczkę w dół, a więc z naszego punku widzenia dorównywanie do średniej Europy absolutnie nie miałoby sensu.

Trzeba też pamiętać o tym, że jesteśmy bardzo dużym krajem i potrafimy sami wynegocjować dosyć dogodne warunki.

Należy pamiętać, że do roku 2012, do momentu wprowadzenia ustawy, lawinowo wzrosła refundacja, osiągając prawie 9 miliardów zł w 2011 roku.

Okazało się, że po tych negocjacjach faktycznie ceny udało się ustabilizować. Warto pamiętać także o tym, że celem wprowadzenia takich średnich cen w całej Europie byłoby przede wszystkim zahamowanie wywozu leków. Dzisiaj pokłosiem tego, że mamy bardzo niskie ceny, a w zachodniej Europie są one wysokie, jest to, że nagminnie są wywożone leki ratujące życie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH