Widocznym efektem AdA jest stopniowe uspokojenie rynku

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   30-01-2018, 11:38

Widocznym efektem AdA jest stopniowe uspokojenie rynku Wiceminister zdrowia podsumował kwestie dotyczące 1 procenta i apteki dla aptekarza (fot. archiwum)

Do tej pory zapadło 16 wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawach przekraczania limitu liczby aptek przed podmioty, które w wyniku połączenia naruszały wskazany limit (1%), z czego 2 wyroki stały się prawomocne - przypomina Marcin Czech.

We wszystkich wyrokach sąd oddalił skargi skarżących. Warto podkreślić, że w 14 wyrokach sąd potwierdził wykładnię, że niemożliwe jest prowadzenie działalności powyżej dozwolonego limitu liczby aptek w województwie - dodał wiceminister zdrowia w odpowiedzi na interpelację poselską.

Co więcej, w niektórych spośród nich sąd wskazał, że w sytuacji łączenia się podmiotów zezwolenie wygasa, a nowopowstały podmiot musi wystąpić o udzielenie nowego zezwolenia Aktualnie przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym toczą się dwie sprawy. Patrząc jednak na przyjętą przez sąd linię orzeczniczą można oczekiwać, że sąd w tych dwóch wyrokach w dalszym ciągu zajmie stanowisko, że niemożliwym jest prowadzenie działalności powyżej dozwolonego limitu liczby aptek w województwie (powyższe dane dotyczą postępowań, w których samorząd aptekarski jest stroną) - ocenił.

Pierwszeństwo prawa farmaceutycznego
Zgodnie z art. 99 ustawy – Prawo farmaceutyczne, na terytorium RP przedsiębiorca lub grupa kapitałowa może posiadać nie więcej niż 1% aptek na terenie danego województwa. Tymczasem w skali ogólnopolskiej ok.1,5 tys. aptek sieciowych, a więc co czwarta placówka w kraju, narusza obowiązujące przepisy antykoncentracyjne.

Regulacje zawarte w ustawie – Prawo farmaceutyczne należy traktować jako szczególne wymagania dotyczące aptek w zakresie koncentracji rynku farmaceutycznego i konkurencji na tym konkretnym rynku. W związku z powyższym, ustawa – Prawo farmaceutyczne jest przepisem szczególnym (lex specialis) wobec ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, co oznacza, że jej postanowienia mają pierwszeństwo przed ogólnymi regułami wynikającymi z ustawy antymonopolowej.

Uzyskanie zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na koncentrację nie zwalnia przedsiębiorcy od obowiązku przestrzegania przepisów ustawy – Prawo farmaceutycznego. W szczególności chodzi o to, że ww. ustawa ustala inne kryteria koncentracji właściwe tylko wyłącznie dla rynku farmaceutycznego – chodzi o kryteria ilościowe (liczba aptek w województwie), niezwiązane z wielkością obrotu lub udziałem kapitałowym w rynku. Kryteria koncentracyjne z ustawy – Prawo farmaceutyczne nie wyłączają kryteriów koncentracyjnych z ustawy antymonopolowej, lecz uzupełniają je – dla rynku farmaceutycznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH