Wywóz leków: silne podejrzenie złej woli ze strony prokuratury

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Stowarzyszenie Aptekarzy Tradycyjnych/ rynekaptek.pl   12-05-2016, 13:42

Wywóz leków: silne podejrzenie złej woli ze strony prokuratury

Postępowania podejmowane przez niezależne prokuratury nie likwidowały bezprawnego, nielegalnego eksportu leków z Polski, a w wielu przypadkach sprawy umarzano z uwagi na niską szkodliwość czynu. Umorzono około 80 spraw - ocenia Stowarzyszenie Aptekarzy Tradycyjnych.

Farmaceuci, którzy walczą o swoje miejsca pracy są zbulwersowani postępowaniem Pana Seremeta, byłego Prokuratora Generalnego, oraz podległych mu prokuratorów, w ciągnącej się od dziesięciu lat, sprawie znikających z Polski leków ratujących życie.

Zwracamy się do Pana z prośbą o podjęcie zdecydowanego działania w związku z fiaskiem śledztw dotyczących afery lekowej za rządów PO-PSL - pisze mgr farm. Piotr Korzeniowski, prezes Stowarzyszenia Aptekarzy Tradycyjnych, w liście do ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry.

Opierając się o wieloletnie, doświadczenia i spostrzeżenia stwierdzamy iż postępowania podejmowane przez niezależne prokuratury nie likwidowały bezprawnego, nielegalnego eksportu leków z Polski, a w wielu przypadkach sprawy umarzano z uwagi na niską szkodliwość czynu. Umorzono około 80 (osiemdziesiąt) spraw!

Co więcej Nadzór Farmaceutyczny, który wszczynał sprawy, miał utrudnione monitorowanie dalszego postępowania. W wyniku czego skala tej patologii zwiększała się. Praktycznie rzecz biorąc do tej pory, poza pojedynczymi przypadkami, nielegalni eksporterzy nie spotykają się z reakcją ze strony prokuratury.

Uważamy, że ostatnie posunięcie Pana byłego Prokuratora Generalnego polegające na zaskarżeniu do Trybunału Konstytucyjnego zakazu reklamy aptek wskazuje na stronniczość Pana Seremeta, że opowiedział się po stronie tych którzy, z placówek systemu zdrowia, jakimi były jeszcze niedawno apteki, uczynili wygodne miejsca do robienia podejrzanych transakcji takich jak: wciskanie klientom (pacjentom) suplementów diety, o znikomej wartości terapeutycznej, odwrócony łańcuch sprzedaży leków i wyłudzanie zwrotu podatku VAT od wyeksportowanych leków.

"Zawarty w art. 94a ustawy Prawo farmaceutyczne zakaz reklamowania aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności stanowi najważniejszą podstawę i gwarancję prawidłowego funkcjonowania aptek jako placówek ochrony zdrowia publicznego" - napisał w liście do Marszałka Sejmu, Marka Kuchcińskiego, dr n. farm. Marek Jędrzejczak, prezes Forum Polskiej Farmacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH