Wywóz leków: to kwestia stosunku ryzyka do nagrody

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Jakub Szulc/ rynekaptek.pl   27-10-2014, 13:22

Wywóz leków: to kwestia stosunku ryzyka do nagrody

Niezależnie od podjętych rozwiązań prawnych, nie wyeliminujemy zjawiska nielegalnego wywozu leków, jeśli regulator nadal będzie wywierał presję na dalszą obniżkę cen leków - uważa  Jakub Szulc z sektora ochrony zdrowia EY, b. sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Każde ministerstwo prowadzi protokół rozbieżności, zawierający wnioski z konsultacji społecznych. W zakresie formalnym proces stanowienia prawa w Polsce nie różnic się niczym od praktyki w innych europejskich państwach. Jednak mocno odbiegamy od Europy jeśli chodzi o efekty. Można postawić pytanie czy ten proces jest rzeczywistym czy stworzonym po to, by utrzymywać fikcję i wytłumaczenie, że coś zostało zrealizowane.

Nie zgadzam się z opinią, że rząd nie do końca przewidział skutków działania ustawy refundacyjnej. Pytanie czy zostały zrealizowane cele zapisane w ustawie, takie jak na przykład art. 4 ustawy, czyli przeznaczenie nadwyżki środków na finansowanie innowacyjnych technologii.

Prawdą jest, że ustawa refundacyjna powstała w zaciszu gabinetu i bez kontaktu ze światem zewnętrznym. To, czego teraz potrzebujemy w trakcie jej nowelizacji, to kontaktu resortu ze światem. Jeśli Minister Zdrowia zamknie się w gabinecie i nie będzie do niego dojścia, nie będzie w stanie odpowiedzieć na stojące przed nim wyzwania. W przypadku ustawy refundacyjnej bardzo wyraźnie taka sytuacja ma miejsce.

Przedstawiony projekt nowelizacji nie odpowiada na postulaty większości uczestników rynku farmaceutycznego. Z analizy zawartych w nim propozycji zmian wynika, że podstawowym celem resortu jest próba ograniczenia wywozu leków.

Jesteśmy świadkami zjawiska, które - w moim przekonaniu - jest bardzo niepokojące. W sytuacji, gdy ceny leków w Polsce obiegają znacząco od średnich europejskich, to nawet najlepsze propozycje regulacji i drakońskie przepisy, nie zapobiegną zjawisku nielegalnego wywozu leków.

Dalsza presja na obniżanie cen leków, zwłaszcza generycznych, będzie skutkować ryzykiem zwiększenia wywozu. Już dzisiaj jest bardzo cienka granica, której przekroczenie oznaczać będzie brak dostępu do leków. Niezależnie od tego, jakie przepisy wejdą w życie.

Im bardziej drakońskie środki będzie podejmował regulator, żeby ograniczyć wywóz, a jednocześnie nadal będzie wykazywał tak istotną presję cenową jak obecnie, to powstanie kwestia stosunku ryzyka do oczekiwanej nagrody. Im ryzyko udziału w procederze wywozu leków będzie większe, tym uczestniczące w tym podmioty będą oczekiwały większych zysków.

Wypowiedź zarejestrowana podczas X Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października 2014r.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH