Wzrost liczby upadających aptek zbiega się z wejściem w życie ref-ustawy

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Dariusz Piontkowski/ rynekaptek.pl   06-05-2015, 09:24

Wzrost liczby upadających aptek zbiega się z wejściem w życie ref-ustawy

Mam przed sobą raport, który wskazuje na to, że pacjenci chorzy na cukrzycę płacili po wprowadzeniu ustawy refundacyjnej o około 12 zł więcej za opakowanie leku, którego dotąd używali. W przypadku astmatyków było to ponad 7 zł, a w przypadku chorych psychicznie – ponad 10 zł - mówił poseł Dariusz Piontkowski (PiS), oceniając efekty wejścia w życie ustawy refundacyjnej.

Oczywiście, nie dotyczy to pewnie każdego leku, ale jakiejś grupy leków. Czy w związku z tym hasło oszczędności ministra zdrowia dotyczy oszczędności dla budżetu, czy dla pacjentów? Z wielu innych badań wyraźnie wynika, że pacjenci nie tylko więcej płacą, ale mają również odczucie tego, że więcej płacą. W badaniach ankietowych przeprowadzonych na pacjentach ponad 70% z nich wyraźnie powiedziało, że płaci więcej za leki refundowane. Wiele danych wskazuje na to, że dziś polscy pacjenci dopłacają do leków o kilka procent więcej niż przeciętny mieszkaniec UE.

Drugim elementem, który jest ubocznym efektem wprowadzenia, między innymi, sztywnych marż i kłopotów z dostępem dla hurtowni oraz aptek, jest dostępność leków w aptece. Zwracałem na to uwagę ostatnio, kiedy mówiliśmy o przyszłej informatyzacji w służbie zdrowia. Wtedy państwo chwalili się tym, że niedługo pacjent przyjdzie z SMS-em w telefonie komórkowym i będzie mógł sobie wykupić lek w aptece. Tylko, co z tego, jeśli on tego leku nie dostanie, ponieważ ten lek jest niedostępny zarówno w aptece, jak i w hurtowni.

Co ma zamiar zrobić Ministerstwo Zdrowia – oprócz zmian, które likwidowały wtórny obieg leku – aby te leki były naprawdę realnie dostępne dla pacjentów, i to praktycznie od ręki? Przypomnę, że przed wejściem w życie ustawy refundacyjnej ten problem w zasadzie się nie pojawiał. A jeżeli już, to były to marginalne sytuacje dotyczące bardzo specyficznych leków i nie mówiono publicznie o tym, że jest jakiś problem, z którym należałoby coś zrobić.

Kolejny element, na który zwracali uwagę zwłaszcza aptekarze, dotyczy częstotliwości zmian w liście leków refundowanych. Bardzo uciążliwy był zwłaszcza początek funkcjonowania ustawy, bo apteki nie były do tego jeszcze przygotowane, a resort zdrowia miał zwyczaj, niestety, publikowania nowego zestawienia leków w ostatnim dniu możliwego terminu. Czy dzisiaj ta praktyka nieco się zmieniła? Czy to nadal jest problem i czy mają problem z przefakturowaniem, zmianą sposobu rozliczania leków?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH