Za niezastosowanie się do rozkładu czasu pracy aptek sankcji brak

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   23-11-2015, 08:46

Za niezastosowanie się do rozkładu czasu pracy aptek sankcji brak Resort zdrowia o harmonogramach czasu pracy aptek układanych przez powiaty

Nie może zostać cofnięte zezwolenie na prowadzenie apteki, jeżeli ta była zamknięta np. raz, pomimo że w świetle harmonogramu ustalonego przez radę powiatu, powinna być w tym czasie czynna - informuje resort zdrowia.

Żaden przepis ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne nie stanowi wprost, że „za niezastosowanie się do ustalonego dla terytorium powiatu rozkładu czasy pracy aptek grozi sankcja.

Sankcja jest pojęciem swoistym dla prawa karnego i prawa o wykroczeniach. Tak więc sankcją nie jest cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, choć niewątpliwie cofnięcie takie jest pewną formą „dolegliwości” dla podmiotu, który dopuścił się pewnego działania, albo zaniechania kwalifikowanego jako czyn zabroniony przepisem ustawowym.

Tym samym cofnięcie zezwolenia a sankcja np. grzywny, kary ograniczenia wolności czy kary pozbawienia wolności w określonym wymiarze czasowym są to dwie zupełnie odmienne konstrukcje prawne.

W kwestii cofnięcia zezwolenia na podstawie art. 103 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy należy wskazać, że cofnięcie zezwolenia na jego podstawie musi wynikać z działań mających charakter uporczywy (nagminny, powtarzalny, wielokrotnie w sposób negatywny odczuwany przez lokalną społeczność), co oznacza, że nie może zostać cofnięte na jego podstawie zezwolenie, jeżeli apteka byłaby zamknięta np. raz, pomimo że w świetle harmonogramu ustalonego przez radę powiatu, powinna być w tym czasie czynna.

Ponadto, naruszenie dyspozycji normy prawnej sformułowanej w omawianym przepisie może odbyć się na wiele sposobów, np. poprzez uciążliwe zamykanie apteki, także w dni robocze, czy też np. poprzez uporczywe odmawianie sprzedaży niektórych leków bez uzasadnionej przyczyny, czy też ich ukrywanie przed konkretnym pacjentem (klientem) w sposób naruszający art. 135 Kodeksu wykroczeń.

Każde z wymienionych działań, bądź zaniechań może (ale nie musi) prowadzić do  podjęcia kroków przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego w kierunku cofnięcia zezwolenia na prowadzeni apteki ogólnodostępnej, jeżeli przypisać można mu kwalifikator „uporczywości”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH