Zakaz reklamy aptek jest regulacją prawną zgodną z konstytucyjną

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Piotr Sędłak/ rynekaptek.pl   18-02-2016, 08:03

Zakaz reklamy aptek jest regulacją prawną zgodną z konstytucyjną Prawnik o konstytucyjności przepisu o zakazie reklamy aptek

Opinia Prokuratora Generalnego dotycząca rzekomej niekonstytucyjności zakazu reklamy aptek (art. 94a ust. 1 PF) jest nietrafiona, a co więcej – również niekompletna - uważa Piotr Sędłak.

I to tak w zakresie ustaleń faktycznych, wiodących do wniosków prawych w niej zawartych, jak i kompleksowej analizy postanowień samej Konstytucji RP. Ustawa zasadnicza wskazuje wyraźnie, że ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny (art. 22).

Ograniczenie to musi być proporcjonalne i wynikać z innej wartości konstytucyjnej; jedną z nich jest m.in. ochrona zdrowia i życia obywateli (art. 31 ust. 3). To, o czym opinia Prokuratora Generalnego nie wspomina to fakt, że istnieją również inne wartości konstytucyjne, które uzasadniają istnienie ograniczenia wolności gospodarczej, jaką jest zakaz reklamowania się aptek.

Zasadniczo są to dwie okoliczności: wspomniana już wcześniej ochrona pacjentów przed działaniami zagrażającymi ich zdrowiu oraz przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi (art. 76 Konstytucji RP) oraz troska państwa o stan środków publicznych przeznaczonych na finansowanie świadczeń w ramach publicznego sytemu ochrony zdrowia (art. 68 ust. 1 i ust. 2 in principio Konsytuacji RP). Co ciekawe, opinia Prokuratora Generalnego w ogóle nie odnosi się do tych dwóch norm o charakterze konstytucyjnym.

Niezasadnie za to przywołuje się w niej przepis art. 54 ust. 1 ustawy zasadniczej („Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji”). W mojej ocenie błędnie, albowiem istnieje fundamentalna, doktrynalna różnica pomiędzy informacją a reklamą, która wielokrotnie była akcentowana i wyjaśniana przez orzecznictwo sądowoadministracyjne (por. chociażby wyrok WSA w Warszawie z dn. 11 września 2013 r. VI SA/Wa 1291/13, podtrzymany przez wyrok NSA z dn. 11 marca 2015r. sygn. II GSK 61/14; żaden z tych wyroków nie znalazł się w opinii Pana Prokuratora Generalnego).

Co więcej, właśnie w orzeczeniach WSA w Warszawie oraz NSA sądy wielokrotnie stwierdzały w ramach incydentalnej kontroli konstytucyjności przepisu art. 94a ust. 1 PF, że jest on zgodny z ustawą zasadniczą (por. chociażby wyroki NSA w sprawach: II GSK 2963/14, II GSK 37/15, II GSK 1716/13). Również Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie podkreślał, że ograniczenie wolności gospodarczej w sektorze ochrony zdrowia nie narusza Konsytuacji RP (por. chociażby wyrok w sprawie K. 10/97, wymieniony w opinii na s. 24).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH