Zakazać substancji znacząco podobnych do zakazanych

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: senat.gov.pl/ rynekaptek.pl   22-05-2015, 12:03

Zakazać substancji znacząco podobnych do zakazanych

W ostatnim czasie ilość substancji psychoaktywnych w Polsce wzrosła dwukrotnie. To się na pewno przekłada na liczbę osób zatrutych substancjami psychoaktywnymi, dopalaczami - ocenia senator Stanisław Gogacz.

Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, w roku 2013 zatruć było 1079, a w roku 2014 już 2424.

W Stanach Zjednoczonych już w roku 1986 wprowadzono zakaz dystrybucji substancji znacząco podobnych do tych, które zostały zakazane. Czyli jeżeli zmieni się kilka atomów poprzez wprowadzenie prostego analogu, to w tym momencie nadal będzie to zakazane. A u nas musi być dosłownie to, co zostało sprawdzone, co zostało poddane analizie.

Czy nie można wprowadzić takiej definicji w ustawie o przeciwdziałaniu narkomani, że dotyczy to też substancji, które są znacząco podobne? Czy nie byłoby zasadne dopisać w obowiązującej ustawie o przeciwdziałaniu narkomani w art. 62, który mówi o karze za posiadanie i rozprowadzanie środków odurzających oraz substancji psychotropowych, właśnie tych nowych substancji psychoaktywnych? Skoro w definicji narkomanii wymieniamy nową substancję psychoaktywną, to dlaczego nie zapiszemy jej w art. 62, który w jakiś sposób wprowadza zakaz posiadania czy rozprowadzania tego?

Więcej: http://www.senat.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH