Ziele przęśli nie może być składnikiem suplementów diety

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Paweł Mirosz/ rynekaptek.pl   12-03-2015, 15:37

Ziele przęśli nie może być składnikiem suplementów diety

Przepisy prawa wspólnotowego regulują w sposób ogólny zasady stosowania składników roślinnych pełniących rolę dodatków funkcjonalnych w żywności - przypomina Paweł Mirosz, doradca ds. Prawa Żywnościowego w IGI Food Consulting.

Duża różnorodność tej grupy substancji dodawanych do żywności (najczęściej suplementów diety), wiąże się zarówno z korzyściami jak i potencjalnym ryzykiem dla zdrowia konsumentów. Przepisy prawa żywnościowego nie określały dotychczas ani dozwolonych ani też zabronionych składników roślinnych.

Zagadnienie jest szczególnie istotne dla branży suplementów diety, która przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu konkretnej substancji roślinnej najczęściej kieruje się nieformalnymi listami krajowymi lub wspólnotowymi, określającymi składniki akceptowane lub takie których stosowanie jest zabronione. Takie listy nie mają jednak zastosowania w całej Wspólnocie.

Pomimo wątpliwości Komisji Europejskiej, dotyczących potrzeby ustanowienia wspólnotowej listy składników roślinnych dozwolonych do stosowania w suplementach diety, przepisy przewidują możliwość objęcia kontrolą poszczególnych substancji dodawanych do żywności.

W wyniku oceny ryzyka przeprowadzonej na wniosek Niemiec w dzienniku urzędowym UE opublikowano rozporządzenie Nr 2015/403, które uznaje ziele przęśli oraz preparaty z tego ziela za składniki zakazane do stosowania w produkcji żywności. Składnik ten oraz jego przetwory najczęściej wykorzystywany był w suplementach diety pomocnych w odchudzaniu lub poprawie wyników sportowych.

Zgodnie z wynikami naukowej oceny ryzyka przeprowadzonej przez EFSA, ziele przęśli i jego przetwory mogą prowadzić do narażenia na pobranie alkaloidów przęśli i/lub efedryny, w ilościach równych lub przewyższających dawki lecznicze.

Świadome lub nieświadome spożywanie produktów zawierających te składniki (np. zafałszowane „naturalne suplementy na odchudzanie”), może stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia, szczególnie układu krążenia i ośrodkowego układu nerwowego (nadciśnienie lub udar). Dodatkowo negatywne działanie może nasilać się w połączeniu z kofeiną, która jest powszechnym składnikiem żywności.

Aktualne dane naukowe nie pozwalają na ustalenie dziennego poziomu spożycia, który nie stwarza zagrożenia dla zdrowia konsumentów dlatego też uznano, że stosowanie przęśli w żywności (w tym w suplementach diety), stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i powinno zostać w pełni zabronione.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH