Zmiany w zasadach substytucji aptecznej

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Adam Krenke/ rynekaptek.pl   15-06-2016, 14:09

Zmiany w zasadach substytucji aptecznej

Zmiana przepisów wprowadza precyzyjne uprawnienia dla farmaceuty do zamiennictwa leku refundowanego na nierefundowany. To ważne zabezpieczenie prawne dla farmaceutów - uważa Adam Krenke, aplikant radcowski w kancelarii KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński.

Przy okazji zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadzającej uprawnienie pacjentów, którzy ukończyli 75 rok życia do bezpłatnego zaopatrzenia w niektóre leki, dokonano znaczącej zmiany w zasadach aptecznego zamiennictwa leków.

Dotychczasowe zasady substytucji aptecznej leków refundowanych przewidywały, iż aptekarz zobowiązany jest poinformować pacjenta o innym leku refundowanym niż przepisany na recepcie, o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce, postaci farmaceutycznej, która nie powoduje różnic terapeutycznych, i o tym samym wskazaniu, którego cena detaliczna nie przekracza limitu finansowania ze środków publicznych.

Na żądanie pacjent powinien otrzymać ten lek, pod warunkiem, że jego cena detaliczna nie przekracza ceny leku przepisanego na recepcie. Zamiennictwo możliwe więc było jedynie w ramach listy leków refundowanych i jedynie "w dół" - z leku droższego na tańszy.

Od 12 czerwca 2016 r. obowiązek informowania pacjenta o tańszym zamienniku pozostał bez zmian, ale znowelizowano zasady wydawania zamienników. Aptekarz będzie mógł wydać również lek, którego cena detaliczna jest równa albo wyższa od ceny leku przepisanego na recepcie. Oznacza to, że pacjent nie tracąc refundacji do limitu będzie mógł wybrać droższy lek refundowany. Powiększa to wybór chorego i zabezpiecza go np. na wypadek, gdyby lek przepisany było niedostępny.

Przepis wprowadza także precyzyjne uprawnienia dla farmaceuty do zamiennictwa leku refundowanego na nierefundowany. To ważne zabezpieczenie prawne dla farmaceutów. Dotychczas takie zamiennictwo – często uzasadnione medycznie – nie miało wyraźnej podstawy prawnej. A przecież zamieniając lek aptekarz wkracza w sferę rekomendacji leczenia dla pacjenta i ponosi za to odpowiedzialność zawodową.

Kolejną zmianą wprowadzoną przez ustawę 75+ jest możliwość nabycia przez pacjenta leku w opakowaniu zawierającym o 10% więcej albo 10% mniej dawek niż opakowanie przepisane na recepcie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH