Znajdziemy się w pierwszej linii kontaktu z pacjentem

KOMENTARZE I OPINIE

Autor: Michał Byliniak/ rynekaptek.pl   03-08-2016, 12:07

Znajdziemy się w pierwszej linii kontaktu z pacjentem Wiceprezes ocenia listę darmowych leków dla seniorów

Naszym zdaniem kierunek przyjęty przez rząd jest właściwy, dlatego projekt listy 75+ zakładającej sfinansowanie darmowych leków dla seniorów przyjmujemy z zadowoleniem - ocenia Michał Byliniak, wiceprezes NRA, prezes warszawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Dzięki tej inicjatywie seniorzy nie będą musieli dłużej stawać przed dramatycznym wyborem  - zakup leków, czy opłata bieżących rachunków.

Lista zawiera 70 substancji, występujących łącznie w ponad 1,1 tys. lekach, z czego większość to odpowiedniki mające ten sam skład i tę samą dawkę. Co ważne, przeważająca część leków na liście była wcześniej dostępna z 30-proc. odpłatnością. Teraz będą one dostępne dla seniorów za darmo. Dzięki temu będą oni mogli kontynuować trapię, którą do niedawna -  ze względów ekonomicznych - musieli przerwać.

Czy obecnie dokonano najlepszego ich wyboru? To pokaże praktyka. Najwcześniej  przekonają się o tym farmaceuci. Pacjenci będą pytać nas, czy leki, które przyjmują znajdują się na liście "S". Będziemy tłumaczyć, jak je stosować również w sytuacjach, gdy lek stosowany przez daną osobę od wielu lat, zostanie zamieniony na bezpłatny znajdujący się w tym wykazie. Tym samym znajdziemy się w pierwszej linii kontaktu z pacjentem. Mamy świadomość, że to jest duże wyzwanie,  a sukces tego programu w dużej mierze będzie zależał zarówno od lekarza, jak i od farmaceuty.

Wyzwanie mogące się pojawić  w pierwszym etapie projektu związane jest m.in. z pojawieniem się  ewentualnych błędów formalnych na receptach. Tego nie można wykluczyć  -  każda zmiana wymaga czasu, aby wszystkie elementy procesu zaczęły działać prawidłowo.

Odrębną sprawą jest kwestia dostępności tych produktów. W przypadku leków wybranych spośród najbardziej popularnych, np. na nadciśnienie czy cholesterol, sytuacja jest klarowna. W wykazie jest bowiem kilka odpowiedników danego leku. Lista zawiera również leki, które nie posiadają odpowiedników (np. berodual, lantus, levemir).

Istnieje zatem ryzyko, że powstanie nowa lista leków deficytowych, które będą dostępne w niewystarczającej ilości i staną się elementem gry rynkowej. Chcielibyśmy uniknąć takich sytuacji, dlatego będziemy przyglądać się wszystkim przypadkom, gdy leki dla seniorów powinny być dostępne w każdej aptece, a będą reglamentowane i w jakikolwiek sposób wysyłane do tych aptek, które są "lepszymi" kontrahentami biznesowymi niż inne apteki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH