1 grudnia - Światowy Dzień Walki z AIDS

FARMAKOTERAPIA

Autor: pomorskie.eu/ rynekaptek.pl   29-11-2017, 12:40

1 grudnia - Światowy Dzień Walki z AIDS Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS. Każdego dnia w Polsce wirusem HIV zarażają się trzy osoby. Czerwona kokarda to symbol solidarności z zarażonymi wirusem HIV - przypomina portal pomorskie.eu.

– Do zakażenia HIV może dojść poprzez trzy drogi. Po pierwsze poprzez kontakt seksualny. W ten sposób na świecie większość osób zakaża się HIV. Ważną drogą są zakażenia matczyno-płodowe, czyli przeniesienie HIV z zakażonej matki na dziecko w trakcie ciąży i porodu. Po trzecie wirusem HIV można się zarazić poprzez kontakt z zakażoną krwią - wyjaśnia prof. dr hab. Tomasz Smiatacz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

HIV to tzw. ludzki wirus upośledzenia odporności. Na świecie żyje z HIV blisko 37 mln osób. Codziennie zakaża się około 6 tys. osób, a około 4,5 tys. osób umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS.

W Polsce co roku wykrywa się ok. 1200 zakażeń HIV. Oznacza to, że codziennie 3 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV. Jedna trzecia z nich to ludzie młodzi poniżej 30 r.ż., a 60 procent zakażonych w Polsce to osoby w wieku 25-48 lat, ale wzrasta też liczba osób 50+, u których wykrywane jest zakażenie.

Po trzydziestu latach od wykrycia w Polsce pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 35 tys. osób żyje z HIV, a blisko co druga o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. Jest to największy odsetek w Unii Europejskiej. Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 listopada 2016 r. zakażenie HIV stwierdzono u 21 052 osób, odnotowano 3431 zachorowań na AIDS, a 1355 chorych zmarło.

Więcej: https://pomorskie.eu

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH