13-walentna szczepionka przeciwko pneumokokom już dostępna w Polsce

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   16-01-2010, 16:03

13-walentna szczepionka przeciwko pneumokokom już dostępna w Polsce Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

13-walentna szczepionka skoniugowana (PCV-13), chroniąca przed 13 najgroźniejszymi odmianami pneumokoków, jest dostępna w naszym kraju.

Prof. Wysocki podkreśla, że pneumokoki są najgroźniejsze dla dzieci poniżej 2. roku życia. Bakterie te są odpowiedzialne za 50 proc. przypadków zapalenia opon mózgowych u dzieci między 3. a 12. miesiącem życia. Wyraźnie podwyższone ryzyko IChP dotyczy też dzieci w grupie wiekowej 2-5 lat oraz osób starszych, po 65. roku życia.

Jak twierdzą specjaliści, od wprowadzenia w 2000 r. szczepionki 7-walentnej do powszechnego kalendarza szczepień w USA, już w 2000 r. liczba przypadków IChP wśród dzieci do 5 lat spadła o ponad 90 proc. Szczepienia zmniejszyły też o 55 proc. zapadalność na IChP wśród osób po 65 r. życia.

Po pewnym czasie PCV-7 przestała wystarczać. Powodem był wzrost częstości występowania serotypów nieobecnych w szczepionce. Najnowsza szczepionka 13-walentna chroni przed dodatkowymi 6 serotypami. Według prof. Wysockiego, badania przeprowadzone na grupie 8 tys. dzieci (m.in. w Polsce) wykazały, że pobudza ona produkcję przeciwciał równie skutecznie, co poprzedniczka. Można więc ocenić, że PCV-13 ma znacznie większy potencjał w zapobieganiu IChP niż PCV-7.

Szczepienia przeciw pneumokokom są obecnie w narodowych programach szczepień 40 krajów. W Polsce są zalecane, ale refunduje się je tylko dzieciom do 5. roku życia z grup ryzyka. Za szczepionki dla pozostałych maluchów muszą zapłacić rodzice.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH