17 kwietnia - Światowy Dzień Chorych na Hemofilię

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   15-04-2011, 09:33

Logo Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię (PSCH) na elewacji Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, wystawa fotograficzna, akcja na Facebooku, dystrybucja materiałów edukacyjnych do szkół i przedszkoli, w których są dzieci chore na hemofilię - to tylko niektóre z działań zainicjowanych przez PSCH z okazji Światowego Dnia Chorych na Hemofilię, obchodzonego 17 kwietnia.

Jest on okazją, aby przypomnieć o tej genetycznie uwarunkowanej chorobie i podkreślić, jak ważne jest dobre leczenie, chroniące chorych przed kalectwem, oraz wsparcie emocjonalne.

Hemofilia w Polsce w ostatnich latach jest coraz lepiej leczona: postęp widać przede wszystkim w ilości czynników krzepnięcia - leków, które dostają chorzy, by leczyć I zapobiegać wylewom do stawów i mięśni, charakterystycznym dla hemofilii. Od 2008 r. dzieci i młodzież do 18. roku życia są objęci leczeniem profilaktycznym. To najlepszy sposób, by zapobiec konsekwencjom wylewów, jakimi są niszczenie stawów i kalectwo.

- W ostatnich latach wiele zostało zrobione, by poprawić jakość życia chorych. Wciąż jednak pozostaje dużo do zrobienia. Ważne jest przede wszystkim przedłużenie programu profilaktycznego co najmniej do 26. roku życia, by młodzi ludzie mogli skończyć studia i zdobyć zawód. Ogromnym problemem jest też brak rehabilitacji dla dorosłych pacjentów, którzy mają zniszczone stawy z powodu słabego dostępu do leczenia w poprzednich latach - mówi Bogdan Gajewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię.

- Problemy z rehabilitacją to konsekwencja zbyt niskich wycen przez NFZ procedur leczenia hemofilii. Szpitale muszą dokładać do leczenia chorych - dodaje doc. Dr hab. Jerzy Windyga, kierownik Zakładu Hemostazy i Zakrzepic Instytutu Hematologii I Transfuzjologii w Warszawie.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH