Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest jednym z najczęstszych schorzeń w Polsce – według szacunków cierpi na nią już ok. 2 milionów Polaków (dotyka co dziesiątej osoby po 40. roku życia). Jest też jedną z najczęstszych – po chorobach układu krążenia, nowotworach i urazach – przyczyn zgonów. Co roku umiera z jej powodu ok. 15 tysięcy Polaków.
Najczęstszą przyczyną POChP jest palenie papierosów; prawie 90 proc. chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc to wieloletni aktualni lub byli palacze.Zagrożone są także osoby narażone na palenie bierne.Mniejszą rolę odgrywają inne czynniki, np. wdychanie szkodliwych pyłów i gazów w miejscu pracy, czy częste, nawracające infekcje dróg oddechowych, w tym zapalenia oskrzeli.
Wdychany dym tytoniowy, toksyczny pył lub gaz drażni oskrzela, prowadząc do zapalenia ich błony śluzowej i zwiększonej produkcji flegmy. Wieloletnie działanie substancji drażniących powoduje uszkodzenie wyścielających oskrzela rzęsek, które oczyszczają drogi oddechowe z zanieczyszczeń, a zalegająca w nich gęsta wydzielina zwęża przepływ powietrza. Konsekwencją przewlekłego procesu zapalnego jest obturacja (zwężenie) oskrzeli, pogrubienie ich ścian i zniszczenie pęcherzyków płucnych.
Skala zmian zachodzących w płucach zależy przede wszystkim od czasu trwania choroby. W konsekwencji POChP mogą się rozwijać również inne poważne objawy i schorzenia, takie jak osłabienie i zmniejszenie masy mięśni szkieletowych, niedożywienie, niedokrwistość (anemia), osteoporoza, miażdżyca, cukrzyca, choroby nowotworowe, niewydolność krążenia, depresja.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych