21 marca: Światowy Dzień Zespołu Downa

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   21-03-2011, 09:14

W poniedziałek (21 marca) na ulicach Warszawy młodzi ludzie z zespołem Downa będą zachęcać przechodniów do obejrzenia wystawy "Down w 3D - Życie w pełnym wymiarze". Wystawę organizuje Stowarzyszenie "Bardziej Kochani" w ramach obchodów Dnia Zespołu Downa.

Data 21 marca nie została wybrana przypadkowo - dzień i miesiąc odpowiadają kolejno trzeciemu dodatkowemu chromosomowi w 21 parze, który jest odpowiedzialny za tę wadę genetyczną. Święto, ustanowione z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, obchodzone jest od 2005 r.

W ramach tegorocznych obchodów Stowarzyszenie "Bardziej Kochani" organizuje w niedzielę (20 marca) Przegląd Filmów Dokumentalnych pod hasłem "Obrazy świata Downów" oraz wystawę trójwymiarowych zdjęć w Fotoplastikonie Warszawskim "Down w 3D - Życie w pełnym wymiarze".

Zespół Downa, zwany dawniej mongolizmem, to zespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego chromosomu 21. Osoby z zespołem Downa mają mniejsze zdolności poznawcze niż średnia w populacji zdrowej. Według szacunkowych danych, w Polsce jest ok. 60 tys. osób z zespołem Downa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH