21 września: Światowy Dzień Choroby Alzheimera

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   21-09-2010, 09:38

21 września: Światowy Dzień Choroby Alzheimera

"Demencja - czas działać" - to hasło tegorocznego Światowego Dnia Choroby Alzheimera, obchodzonego tradycyjnie 21 września.

Dzień jednoczący chorych, ich opiekunów i pomagające im organizacje obchodzony jest już w ponad 80 krajach świata.

Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, ocenia się, że obecnie na wszystkich kontynentach z powodu demencji cierpi 36 milionów osób. Szacuje się, że w 2030 roku będzie ich 66 milionów, a w 2050 – 115 milionów. Ponad 60 proc. to chorzy na chorobę Alzheimera. W Polsce cierpi na nią ponad 200 tysięcy osób, ale zdiagnozowanych jest zaledwie ok. 20 proc. chorych.

– Te liczby nie pozwalają czekać, każą działać już dziś, jak najszybciej, aby teraz i w przyszłości poradzić sobie z tym ogromnym społecznym problemem – wyjaśnia przewodnicząca stowarzyszenia, Alicja Sadowska.

Jak zaznacza, zrealizowanie tego celu będzie możliwe przy uwzględnieniu kilku zasad takich jak: promocja świadomości i zrozumienia dla choroby Alzheimera, respektowanie praw człowieka, które przysługują również chorym, uznanie wiodącej roli opiekuna rodzinnego, zapewnienie dostępności usług zdrowotnych i socjalnych, podkreślenie istotnej roli wczesnej diagnozy, działanie na rzecz zapobiegania chorobie Alzheimera poprzez poprawę jakości lecznictwa publicznego.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH