25 kwietnia: Światowy Dzień Malarii

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   18-04-2011, 16:09

25 kwietnia: Światowy Dzień Malarii Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

25 kwietnia 2011 roku, już po raz czwarty, obchodzony będzie Światowy Dzień Malarii.

Głównym celem jest wzrost świadomości społecznej na temat tej choroby, uświadamianie konieczności odpowiedniej profilaktyki, a także pomoc ludziom żyjącym w strefach zagrożenia.

Malaria (zimnica) to jedna z trzech najgroźniejszych, obok AIDS i gruźlicy, chorób zakaźnych na świecie. Występuje w przeszło 110 krajach klimatu ciepłego i gorącego, które zamieszkuje około 40% ludności świata. Każdego roku choroba ta zabija około miliona osób na całym świecie.

- O profilaktyce malarii powinien pamiętać każdy, kto wybiera się w egzotyczną podróż w regiony malaryczne, gdzie nawet jedno ukłucie komara może być groźne dla naszego życia - przypomina dr n. med. Piotr Kajfasz z Kliniki Chorób Odzwierzęcych i Tropikalnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej.

Profilaktyka malarii powinna składać się z dwóch elementów. Pierwszy to ograniczenie liczby ukłuć przez komary. Należy stosować środki odstraszające, tzw. repelenty na skórę. Drugim, niezbędnym elementem zapobiegania malarii jest chemioprofilaktyka, czyli przyjmowanie leków przeciwmalarycznych.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH