
Śmiertelność pacjentów zmagających się z rakiem jest jedną z najwyższych w Europie, Polska zajęła szóste miejsce. Na 100 tys. mieszkańców aż 250 umiera na nowotwory - mówili uczestnicy dyskusji w redakcji „Rzeczpospolitej".
Dyskusję poprzedziła prezentacja wyników raportu porównawczego dotyczącego dostępu do terapii onkologicznych w Europie wykonanego przez Szwedzki Instytut Ekonomii Zdrowia „Comparator report on patient access to cancer medicines in Europe revisited". Wyłania się z nich obraz niezbyt korzystny dla naszego kraju.
Jeszcze gorzej przedstawia się statystyka dotyczące przeżycia pacjentów, u których wykryto raka. Okazuje się, że pięć lat od diagnozy przeżywa tylko 40 proc. pacjentów. Mamy trzeci najgorszy wynik w Europie. Wśród liderów zestawienia – krajów skandynawskich – poziom ten przekracza 60 proc.
Dr Anna Kacprzyk ze Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma zwracała uwagę na dostępność do leków onkologicznych. – Jak wynika z raportu, dostępność leków onkologicznych w Polsce należy do najniższych w Europie. Dodatkowo większość leków w onkologii to leki stare. Według szacunków leki innowacyjne stanowią niespełna 9 proc. wydatków refundacyjnych – mówiła.
Jej zdaniem wynika to z mniejszych niż w innych krajach nakładów na zdrowie, a w ich ramach na innowacyjne leki, jak również z problemów po stronie procesu refundacyjnego.
Przedstawicielka Infarmy wskazywała na długi proces od momentu rejestracji leku do refundacji, który w Polsce trwa około dwóch lat, podczas gdy w innych krajach UE ogranicza się do jednego kwartał.
Więcej: www.rp.pl
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych