3 dekady Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   23-08-2017, 13:42

3 dekady Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem Dotąd ukazały się cztery edycje Kodeksu. Nie uległy one zasadniczej zmianie

Przed 30 laty (w 1987 r.) ogłoszono pierwszy Europejski Kodeks Walki z Rakiem, który przekonuje o tym, że - stosując się do jego zaleceń - można zapobiec co drugiemu przypadkowi zachorowania na nowotwory. Powstał on z inicjatywy Komisji Europejskiej.

Na ostatnich dwóch miejscach Kodeksu wymieniane są chroniące przed nowotworami szczepienia i badania przesiewowe. Należy zadbać o to, żeby dzieci zostały zaszczepione przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (chroni przed rakiem wątroby), z kolei dziewczynki powinny być szczepione przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (zapobiega rakowi szyjki macicy).

Są trzy rodzaje badań przesiewowych, którym warto się poddać, ponieważ mogą uchronić przed nowotworem lub pozwolą go wykryć we wczesnym etapie, kiedy można go jeszcze wyleczyć. Chodzi o kolonoskopię (wziernikowanie jelita grubego), które pozwala zapobiec rakowi jelita grubego, mammografię (rak piersi) oraz cytologię (rak szyjki macicy).

Badania przesiewowe są bezpłatne, refundowane z budżetu państwa. - Kłopot polega na tym, że nie wszystkie osoby, do których są one adresowane, zgłaszają się na te badania - podkreśla dr Mańczuk.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH