Acetaminofen i kodeina łagodzą ból po wszczepieniu implantów

FARMAKOTERAPIA

Autor: ms/rynekaptek.pl   04-10-2017, 09:45

Acetaminofen i kodeina łagodzą ból po wszczepieniu implantów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Iranu podjęli próbę przeanalizowania działania acetaminofenu, leku przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, jako preparatu stosowanego po wszczepieniu implantów. Okazało się, że w połączeniu z kodeiną, zmniejsza dolegliwości bólowe.

Acetaminofen jest obecny w niewielkich dawkach w prawie sześciuset lekach dostępnych bez recepty. Substancja ta występuje m.in. w złożonych preparatach przeciwbólowych, na przykład w kombinacji z kodeiną, kofeiną.

Irańscy naukowcy z Oral & Maxillofacial Diseases Research Center w Mashhad University of Medical Sciences postanowili porównać działanie acetaminofenu (w połączeniu z kodeiną i kofeiną właśnie) na 80 pacjentach, którzy przeszli zabiegi wszczepienia implantów.

Eksperyment przeprowadzono w warunkach potrójnie ślepej próby, polegającej na tym, że również osoby przeprowadzające statystyczną analizę rezultatów badania nie wiedziały pierwotnie komu podawano środek z kodeiną, a komu z kofeiną.

Z grupy 80 pacjentów połowie podawano 10 dawek po 300 mg acetaminofenu w połączeniu z 20 mg kofeiny, druga połowa otrzymała 10 dawek po 300 mg z 20 mg kodeiny. W badaniu nie było grupy, której aplikowano by placebo.

Pomiar poziomu bólu i opuchlizny odbywał się na podstawie subiektywnych odczuć pacjentów korzystających ze skali VAS - visual analog scale (pacjent wskazuje nasilenie bólu od 0 - zupełny brak bólu do 10 - najsilniejszy wyobrażalny ból). Podobnie postępowano w przypadku opuchlizny.

Wyniki wskazują, że pacjenci otrzymujący lek w połączeniu z kodeiną raportowali mniejsze nasilenie objawów bólowych w połączeniu z bardziej widoczną opuchlizną w stosunku do uczestników eksperymentów, którym podawano acetaminofen w związku z kofeiną.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH