Adam Niedzielski: test antygenowy potwierdza zakażenie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   02-11-2020, 10:03

Adam Niedzielski: test antygenowy potwierdza zakażenie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowa definicja przypadku COVID-19 na potrzeby nadzoru epidemiologicznego traktuje już test antygenowy jako wystarczające potwierdzenie zachorowania - oświadczył 1 listopada minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak przekazał na Twitterze szef resortu zdrowia, "nowa definicja przypadku COVID-19 na potrzeby nadzoru epidemiologicznego traktuje już test antygenowy jako wystarczające potwierdzenie zachorowania".

Do wpisu dołączył link do strony gov.pl, gdzie opisano definicję z 31 października przypadku Covid-19 na potrzeby nadzoru epidemiologicznego nad zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Wskazano, że jeśli chodzi o kryteria kliniczne, jest to każda osoba, u której wystąpił co najmniej jeden z objawów: kaszel, gorączka, duszność, utrata węchu o nagłym początku, utrata lub zaburzenia smaku o nagłym początku. Jeśli chodzi o kryterium diagnostyki obrazowej - zmiany w obrazie radiologicznym płuc wskazujące na COVID-19.

Jak czytamy kryteria laboratoryjne to: wykrycie kwasu nukleinowego SARS-CoV-2 z materiału klinicznego; wykrycie antygenu/ów wirusa SARS-CoV-2 w teście antygenowym.

W przypadku kryterium epidemiologicznego, to każda osoba, która w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała co najmniej jedno z kryteriów.

"Miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 (kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub prawdopodobnym)" - czytamy. Jako bliski kontakt należy rozumieć: przebywanie w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz) z osobą chorą, w odległości mniejszej niż 2 m przez ponad 15 minut, bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2,bezpośredni kontakt bez środków ochronnych z wydzielinami osoby z COVID-19 (np. dotykanie zużytej chusteczki higienicznej, narażenie na kaszel osoby chorej).

Jako bliski kontakt rozumie się też kontakt na pokładzie samolotu lub innych środków transportu zbiorowego "obejmujący osoby zajmujące dwa miejsca (w każdym kierunku) od osoby z COVID-19;osoby towarzyszące w podróży lub sprawujące opiekę nad osobą z COVID-19, członkowie załogi obsługujący sekcję, w której znajduje się chory".

Z kolei w przypadku ciężkich objawów u osoby z COVID‐19 za bliski kontakt należy uznać wszystkich pasażerów znajdujących się w sekcji lub na pokładzie środka transportu, w której ta osoba przebywała, a w przypadku jej przemieszczania się po środku transportu - na całym jego pokładzie.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH