Adam Niedzielski: test antygenowy potwierdza zakażenie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   02-11-2020, 10:03

Adam Niedzielski: test antygenowy potwierdza zakażenie Jak przekazał na Twitterze szef resortu zdrowia, "nowa definicja przypadku COVID-19 na potrzeby nadzoru epidemiologicznego traktuje już test antygenowy jako wystarczające potwierdzenie zachorowania" (fot. Pixabay)

Nowa definicja przypadku COVID-19 na potrzeby nadzoru epidemiologicznego traktuje już test antygenowy jako wystarczające potwierdzenie zachorowania - oświadczył 1 listopada minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ponadto w definicji określono także, że kryteria obowiązują także personel medyczny lub osoby opiekujące się bezpośrednio chorym z COVID-19 czy pracujące laboratorium z próbkami osób z COVID-19, które wykonywały to bez odpowiedniego zabezpieczania lub w przypadku, gdy doszło do uszkodzenia stosowanych środków ochrony osobistej lub w przypadku stwierdzenia ich nieprawidłowego zastosowania, a przebywały jako pensjonariusze lub były członkami personelu w placówce opiekuńczej lub opieki długoterminowej, w której potwierdzono transmisję COVID‐19.

Za przypadek możliwy wystąpienia zakażenia uznaje się każdą osobę, która spełnia kryteria kliniczne, a za przypadek prawdopodobny - każdą osobę spełniającą kryterium kliniczne oraz epidemiologiczne, w postaci utraty węchu o nagłym początku czy utraty lub zaburzenia smaku o nagłym początku lub osobę spełniającą kryterium diagnostyki obrazowej. Natomiast za przypadek potwierdzony - każdą osobę spełniającą kryterium laboratoryjne przypadku potwierdzonego.

Jak wskazano, diagnostyka laboratoryjna powinna być przeprowadzana w przypadku każdej osoby wykazującej objawy ostrej infekcji układu oddechowego z uwzględnieniem kryteriów klinicznych, objawów mniej specyficznych, jak ból głowy, bóle mięśni, dreszcze, zmęczenie, wymioty i/lub biegunka oraz dodatkowo na podstawie indywidualnej oceny lekarza zlecającego lub służb sanitarno‐epidemiologicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH