Afganistan: zaszczepiono 90 proc. noworodków i nemowląt

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   13-01-2011, 10:09

Afganistan: zaszczepiono 90 proc. noworodków i nemowląt

Program ONZ zakłada, że plan masowych szczepień zmniejszy śmiertelność dzieci w Afganistanie.

Wojny i interwencje zbrojne rzadko kiedy niosą pozytywne zmiany w "najeżdżanych" społeczeństwach. Jednym z korzystnych aspektów interwencji zbrojnej w Afganistanie USA i Wielkiej Brytanii (początek inwazji - październik 2001r.) było rozpowszechnienie szczepień wśród dzieci.

Według danych Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), do 2006 roku udało się upowszechnić programy szczepień noworodków i niemowląt. W efekcie objęto nimi ok. 90 procent z nich.

19 dolarów na zdrowie
Na tym niestety koniec sukcesów. Mimo obecności wojsk sojuszniczych w Afganistanie nie udało się stworzyć dobrze działającego programu opieki medycznej i objęcia nią szerszych grup ludności. Wydatki na ochronę zdrowia według Human Development Index (HDI) wynoszą w przeliczeniu na jednego mieszkańca 19 dolarów. W przeliczeniu na udział w PKB, wydatki publiczne to ledwie 0,7 proc. PKB, nieco więcej wynoszą wydatki prywatne – 3,7 proc. PKB.

Według HDI w latach 1997-2005 tylko 14% dzieci w Afganistanie urodziło się w asyście personelu medycznego jakiegokolwiek szczebla. Piątego roku życia nie dożywa co czwarte urodzone dziecko, a pierwszego roku umiera ponad 16% noworodków i niemowląt. Być może masowe szczepienia zmienią tragiczną tendencję. UNDP zakłada, że plan szczepień zmniejszy śmiertelność dzieci poniżej 5 r.ż. o 60 procent. Najczęściej przyczyną zgonów są choroby zakaźne, w tym biegunki i ostre infekcje układu oddechowego.

Dzieci poniżej 5 roku życia cierpią niedożywienie, nie otrzymują na czas pomocy medycznej. Na dwóch skrajnych biegunach stoją dwa wskaźniki: przewidywana długość życia w Afganistanie i stopa dzietności. Przewidywana długość życia uległa wydłużeniu o 8 lat (w 1970 roku wynosiła 35 lat), jednak prognozy przeżycia 43 lat w chwili urodzenia lokują Afganistan na samym końcu rankingu.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH