Agencja Atomistyki: nie ma zagrożenia radiologicznego dla Polski

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   16-03-2011, 13:18

Agencja Atomistyki: nie ma zagrożenia radiologicznego dla Polski

Andrzej Merta z Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) zapewnia, że awaria elektrowni jądrowej Fukushima I w Japonii nie spowoduje zagrożenia radiologicznego dla naszego kraju.

Po katastrofie w Czarnobylu (26 kwietnia 1986 r.) polskie władze, w oparciu o propozycję Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej, podjęły decyzję o ochronie ludności. Głównym elementem działań było podanie dużej dawki jodu (płyn Lugola) dzieciom i młodzieży w całym kraju, co miało zablokować wchłanianie radioaktywnego izotopu jodu kumulującego się w tarczycy.

Specjaliści uspokajają: po tragicznych wydarzeniach w Japonii nie trzeba w naszym kraju uzupełniać aptecznych i szpitalnych magazynów.

- O zagrożeniu dla Polski nie ma w ogóle mowy. Skażenie jest nieporównywalnie mniejsze, niż w przypadku Czarnobyla - mówi Andrzej Merta, radca prezesa PAA ds. ochrony radiologicznej. - Elektrownia w Czarnobylu była oddalona o 1000 kilometrów, podczas gdy Japonia leży o 10 tys. kilometrów od naszego terytorium.

Jego zdaniem elektrownie jądrowe, w porównaniu z innymi obiektami przemysłowymi w Japonii, uległy stosunkowo małym zniszczeniom; znacznie większym problemem są w tej chwili skażenia biologiczne i chemiczne. Te ostatnie związane są ze zniszczeniem przez tsunami fabryk chemicznych.

- Awaria w elektrowni Fukushima ma jak na razie wymiar lokalny - dodaje Piotr Jaracz, dyrektor departamentu nauki, szkolenia i informacji społecznej PAA. Zauważył, że nie wiadomo, jak dużo substancji radioaktywnych przeniknęło do atmosfery. Jednak, według niego, bezpośrednie zagrożenie dotyczy przede wszystkim osób pracujących na terenie elektrowni.

Przedstawiciele PAA wyjaśniają, że choć ewakuowano niemal 200 tys. osób, zamieszkujących w pobliżu elektrowni jądrowej, to nie było potrzeby podawania im jodku potasu. Brak jednak informacji o tym, na jaką dawkę promieniowania były narażone ewakuowane osoby.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH