Akcja "Wyłącz raka!" Tym razem mowa o raku jelita grubego

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   06-09-2017, 08:25

Akcja "Wyłącz raka!" Tym razem mowa o raku jelita grubego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rak jelita grubego jest co roku wykrywany u ponad 18 tys. Polaków, a u 11 tys. doprowadza do zgonu. Zainaugurowana we wtorek (5 września) w Warszawie ogólnopolska kampania edukacyjna poświęcona rakowi jelita grubego „Servier - wyłącz raka!” - potrwa do połowy września.

Poza stolicą (na Krakowskim Przedmieściu 52/54) główne obchody kampanii odbędą się w Krynicy (6-7 września), Toruniu (12.09.), Gdańsku (13.09.) i Krakowie (14.09.). We wszystkich tych miastach przez niemal cały dzień czynna będzie poradnia onkologiczna, w której będzie można skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy zajmujących się profilaktyką, wykrywaniem i leczeniem raka jelita grubego. Więcej na stronie: www.wylaczraka.pl.

W ramach kampanii zorganizowano wystawę, w której prezentowany jest dmuchany namiot w kształcie jelita grubego - obrazujący, jak rozwija się rak tego narządu i w jaki sposób można mu zapobiec. Dotychczas interaktywny model jelita grubego było pokazywany w wielu innych miastach europejskich, ostatnio w lipcu 2017 r. w Barcelonie, wywołując ogromne zainteresowanie.

Konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej prof. Maciej Krzakowski przypomniał na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami, że rak jelita grubego jest u kobiet drugą, a w przypadku mężczyzn - trzecią najczęstszą chorobą nowotworową (po raku piersi u kobiet i raku płuca oraz prostaty u mężczyzn). Co roku jest on wykrywany u ponad 18 tys. Polaków, a u 11 tys. doprowadza do zgonu.

- Duża jest dynamika wzrostu zachorowalności na ten nowotwór - podkreślił prof. Marek Wojtukiewicz z Białostockiego Centrum Onkologii. Z danych przedstawionych na konferencji wynika, że od 1980 r. aż czterokrotnie zwiększyła się zachorowalność na raka jelita grubego, głownie u osób po 50. roku życia.

Ważne wczesne wykrycie
Chorobę tę można jednak wcześnie wykryć. Kierownik Centrum Profilaktyki Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie dr hab. Michał F. Kamiński powiedział, że najprostszą metodą jest regularne, najlepiej raz w roku, wykonywanie testu na krew utajoną (test można kupić w aptece i wykonać samodzielnie).

W razie wykrycia krwi w stolcu należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub onkologiem, do którego nie trzeba mieć skierowania. Dr Maria Janiak z Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zwróciła jednak uwagę, że brak krwi w stolcu nie zawsze oznacza, że nie rozwija się nowotwór jelita grubego.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH