Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko jaskry

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   20-11-2017, 14:41

Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko jaskry Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ludzie, którzy regularnie wykonują ćwiczenia fizyczne o umiarkowanej lub dużej intensywności mogą znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na jaskrę - wynika z badań amerykańskich naukowców.

Wynika badań zaprezentowano podczas konferencji American Academy of Ophthalmology 2017, która zakończyła się właśnie w Nowym Orleanie (USA) (https://www.prnewswire.com/news-releases/another-reason-to-exercise-protecting-your-sight-300554444.html).

Grupa badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles odnotowała aż 73-procentowy spadek ryzyka rozwoju tej choroby wśród najbardziej aktywnych fizycznie uczestników badania (w porównaniu do osób najmniej aktywnych).

Jaskra jest jedną z głównych przyczyn ślepoty w Stanach Zjednoczonych. Najczęściej występuje u osób po 40 roku życia. Leczenie może spowolnić jej postęp, ale choroby nie da w się w pełni zatrzymać. Do tej pory uważano, że czynniki związane ze stylem życia nie mają wpływu na rozwój jaskry, jednak kilka ostatnich publikacji naukowych pokazuje, że mogą one oddziaływać na ciśnienie w oku, a to właśnie ono jest głównym czynnikiem ryzyka choroby.

Aby zbadać korelację pomiędzy intensywnością ćwiczeń a jaskrą, naukowcy przeanalizowali dane z National Health and Nutrition Examination Survey - obszernego badania poświęconemu stanowi zdrowia i odżywianiu dorosłych Amerykanów od lat 60. XX wieku aż do chwili obecnej.

Intensywność aktywności fizycznej uczestników określano na podstawie liczby wykonywanych kroków oraz prędkości chodzenia (mierzonych krokomierzem). 7000 kroków dziennie, codziennie, uznano za wynik równoważny z 30-minutowymi ćwiczeniami o umiarkowanej lub dużej intensywności, wykonywanymi co najmniej 5 razy w tygodniu.

Okazało się, że im większa była dzienna liczba kroków i większa prędkość chodu, tym mniejsze ryzyko rozwoju jaskry. Każdy 10-minutowy wzrost aktywności fizycznej (umiarkowanej do intensywnej) obniżał ryzyko jaskry o 25 procent.

- Nasze badania sugerują, że nie tyle same ćwiczenia fizyczne wiążą się ze zmniejszeniem ryzyka jaskry, ale ich intensywność. Najskuteczniejsza prewencję wykazują osoby, które ćwiczą, biegają czy po prostu chodzą, ale robią to dość intensywnie - mówi dr Victoria L. Tseng z Uniwersytetu Kalifornijskiego, jedna ze współautorek badania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH