
Akupunktura, ani stosowana samodzielnie, ani wraz lekiem klomifen, nie jest skuteczna w leczeniu niepłodności u kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS) - ogłosił międzynarodowy zespół naukowców. Odkrycie to zaprzecza kilku wcześniejszym badaniom.
Wcześniej badania sugerowały, że akupunktura może poprawić funkcje reprodukcyjne u kobiet dotkniętych niepłodnością.
- Chcieliśmy sprawdzić, czy kobiety, które otrzymały terapię złożoną z akupunktury oraz klomifenu (popularnego leku hormonalnego z grupy selektywnych modulatorów receptora estrogenowego, wskazanego w leczeniu niepłodności z powodu zaburzeń owulacji - przyp. PAP), mają lepsze wyniki leczenia niż panie, który otrzymały tylko akupunkturę lub tylko klomifen. Ostatecznie stwierdziliśmy, że akupunktura nie wpływała znacząco na wyniki terapii - mówi prof. Richard S. Legro, położnik i ginekolog z Penn State College of Medicine.
- Na podstawie wcześniejszych doniesień spodziewaliśmy się, że zauważymy pozytywną dla pacjenta interakcję tych dwóch interwencji medycznych, jednak nic takiego nie nastąpiło, co było dla nas dość zaskakujące - dodaje.
PCOS, czyli zespół policystycznych jajników, jest obecnie najczęstszą przyczyną niepłodności kobiet. Według różnych szacunków dotyka od 5 do nawet 15 proc. kobiet w wieku rozrodczym.
Chociaż klomifen jest lekiem pierwszego rzutu stosowanym do wywoływania owulacji u pacjentek z PCOS, ma jednak pewne wady - u znacznej liczby pań w ogóle nie prowadzi do pojawienia się owulacji, a jeśli ją wywołuje, często kończą się one ciążami mnogimi, obarczonymi większym ryzykiem komplikacji czy śmierci płodu niż ciąże pojedyncze.
- Od kilku lat coraz popularniejszą metodą leczenia zaburzeń owulacji związanych z PCOS jest akupunktura. Decyduje się na nią coraz więcej pacjentek. Dlatego zdecydowaliśmy się zbadać, czy ta tradycyjna chińska technika medyczna może służyć jako kuracja uzupełniająca dla leczenia klomifenem w celu zwiększenia szans na zajście w ciążę - opowiada prof. Legro.
Wraz z zespołem badaczy z kilkunastu ośrodków naukowych, Legro przeprowadził randomizowane, wieloośrodkowe badanie kliniczne obejmujące 1000 chińskich kobiet cierpiących z powodu PCOS. Pacjentki podzielono na cztery grupy, a każda z grup otrzymała inną terapię: klomifen wraz z aktywną akupunkturą, klomifen wraz z akupunkturą kontrolną (nazywaną także akupunkturą placebo lub sympatyczną akupunkturą), lek placebo z aktywną akupunkturą lub lek placebo wraz z akupunkturą placebo.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych