Chcąc wykonać badanie na obecność HPV lub HIV, nie należy tego robić w niedługim odstępie czasu od spożywania alkoholu. Jest duże prawdopodobieństwo na wynik fałszywie dodatni.
– Mimo, że producenci testów diagnostycznych nie podają takich informacji w ulotce, mamy dużo udokumentowanych przypadków, że przy badaniach immunochemicznych robionych na drugi dzień po spożyciu alkoholu, te wyniki mogą być fałszywie dodatnie – stwierdziła dr Monika Jabłonowska z Centralnego Laboratorium Analitycznego Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.
Jej zdaniem, nie ma danych literaturowych, dlaczego etanol wpływa na badania immunochemiczne. Być może chodzi o reakcję antygenów na przeciwciało.
Na jakość badań laboratoryjnych wpływa wiele elementów, jak chociażby wiek czy płeć pacjenta. Wpływ leków na wyniki badań jest szczególnym rodzajem interakcji leków. Leki mogą zmieniać wyniki badań poprzez różne mechanizmy, wynikające albo z farmakologicznych lub fizykochemicznych właściwości leków (polegających na interferencji z reakcjami chemicznymi wykorzystywanymi w metodyce testów bądź oddziaływaniu z materiałem biologicznym lub odczynnikiem).
Jak lekarz z diagnostą
Eksperci rozmawiający o wpływie leków na wyniki badań laboratoryjnych (podczas konferencji organizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, 1 września 2010r.), zwrócili uwagę na konieczność współpracy lekarza z diagnostą, zarówno w przypadku informowania laboratorium o stosowanych przez pacjenta lekach, jak również informowania lekarza o wynikach badania pacjenta.
– W dalszym ciągu współpraca między lekarzem a diagnostą wygląda bardzo różnie. W naszym szpitalu jest praktykowane, że lekarz informuje w zleceniu na badanie o przyjmowanych przez pacjenta lekach, np. interferonach lub lekach przeciwzakrzepowych – przyznała dr Jabłonowska.
Z jej praktyki wynika, że sytuacja wygląda gorzej przy zleceniach z innych placówek. – Nie otrzymujemy informacji, czy i czym jest leczony pacjent. Zdarza się, że wyniki badania koagulologicznego są w zakresie wartości krytycznych dla życia pacjenta. Jesteśmy odpowiedzialni za poinformowanie lekarza o stanie chorego. Zaczynają się poszukiwania lekarza, który zlecił badanie.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych