Amerykanie i Kanadyjczycy tyją na potęgę

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   07-03-2011, 12:09

Jeden na czterech Kanadyjczyków i jeden na trzech Amerykanów to osoby otyłe - takie są rezultaty badania przeprowadzonego wspólnie przez kanadyjski urząd statystyczny i amerykańskie Centrum Kontroli Chorób (CDC).

Jak podkreśla agencja "The Canadian Press” opublikowane na początku marca wyniki badania dają ponury obraz stanu zdrowia mieszkańców obu stron granicy kanadyjsko-amerykańskiej. Po raz pierwszy badacze ocenili w równoległym badaniu problem otyłości w Kanadzie i USA.

Ciekawostką wyników jest to, że wśród kobiet liczba otyłych w obu krajach najbardziej wzrosła w grupie wiekowej 20–39 lat. Wśród mężczyzn najbardziej utyli ci w wieku 60–74 lat.

W kanadyjskich mediach często powraca się do problemu otyłości. Finansowana z publicznych pieniędzy telewizja CBC prowadzi obecnie specjalną kampanię z myślą o zdrowiu i zdrowym odżywianiu. W telewizji pojawiły się szokujące "reklamy” z kilkunastoletnim chłopcem tak otyłym, że - o czym sam opowiada - ma kłopoty z poruszaniem się i wiele dolegliwości zdrowotnych i zmiany hormonalne.

Otyłość najmłodszych jest zresztą jednym z największych problemów kanadyjskiego systemu opieki zdrowotnej. Najmłodsza generacja jest uważana za pierwszą, która będzie żyła krócej niż pokolenie rodziców.

Świadomość zagrożeń chorobami związanymi z brakiem ruchu i nieprawidłową dietą starają się powiększać nawet sami sprzedawcy żywności, znajdujący się już na cenzurowanym za to, co sprzedawali dotychczas.

Wielka sieć barków z kawą i ciastkami Tim Hortons właśnie zdecydowała się wprowadzić do sprzedaży zdrowsze koktajle z przecierów owocowych, a sieć supermarketów Loblaws we współpracy z kanadyjskim stowarzyszeniem chorych na cukrzycę prowadzi w swych aptekach kampanię zachęcającą do badania poziomu cukru we krwi i zmiany na zdrowszy stylu życia i odżywiania się.

Ponad 3 mln Kanadyjczyków, czyli co jedenasty, ma cukrzycę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH