U kogo warto stosować statyny w prewencji pierwotnej chorób układu sercowo-naczyniowego?
Nie ma jednoznacznych danych mówiących o korzyściach ze stosowania statyn w prewencji pierwotnej chorób układu sercowo-naczyniowego. Kilka badań klinicznych i metaanaliz pokazuje redukcję śmiertelności i zapadalności na te choroby wśród pacjentów różnych populacji i różnych grup ryzyka.
Równocześnie 4 najnowsze systematyczne przeglądy oceniające skuteczność statyn w prewencji pierwotnej wykazują istotną statystycznie redukcję liczby poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych przy równoczesnym braku wpływu na redukcję śmiertelności całkowitej.
Wydaje się, że grupą, która powinna odnieść największe korzyści, są chorzy obciążeni wysokim ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych. Do niedawna możliwość prowadzenia profilaktyki pierwotnej przy wykorzystaniu statyn w szeroko pojętej populacji ogólnej ograniczały względy finansowe.
Od czasu wygaśnięcia patentów i coraz większej liczby preparatów generycznych potencjalne koszty takiego postępowania uległy znacznej redukcji. Być może byłoby opłacalne, zarówno ze względów zdrowotnych, jak i finansowych, stosowanie statyn również u pacjentów w grupie umiarkowanego i niskiego ryzyka sercowo-naczyniowego.
Celem prezentowanej pracy jest ocena efektywności kosztowej stosowania małych dawek statyn w prewencji pierwotnej chorób układu sercowo-naczyniowego, po uwzględnieniu bieżących cen leków i niesubordynacji chorych, którą można zdefiniować jako zmniejszenie efektu klinicznego wynikające z nieprzestrzegania zaleceń przy stale ponoszonych kosztach opieki zdrowotnej.
W pracy oceniano mężczyzn i kobiety w różnym wieku oraz obciążonych różnym ryzykiem sercowo-naczyniowym. Uzyskane wyniki mogłyby być pomocne w podejmowaniu decyzji na szczeblu klinicznym i na poziomie polityki zdrowotnej. Analiza uwzględnia wyniki badania JUPITER, które najprawdopodobniej jest ostatnim dużym badaniem z grupą kontrolną stosującą placebo oceniającym statyny w prewencji pierwotnej.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych