Andrzej Horban o szczepieniu przez farmaceutów: można by taką opcję dopuścić

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   17-12-2020, 11:02

Andrzej Horban o szczepieniu przez farmaceutów: można by taką opcję dopuścić Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Czy jest szansa, by farmaceuci mogli dokonywać szczepień? To osoby, które świetnie znają się na lekach. Myślę, że czasami lepiej niż lekarze, więc można by taką opcję dopuścić i może kiedyś to będzie zrobione - mówi główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Prof. Horban w rozmowie w TVP Info był pytany, dlaczego warto zaczepić się przeciw COVID-19. Odpowiadał też na wątpliwości dotyczące szczepionek.

Profesor przekonywał, że tylko szczepionki mogą zahamować epidemię. Zapewnił, że są one bezpieczne. Przyznał jednocześnie, że rozumie obawy społeczne, gdyż "ludzie zawsze obawiają się rzeczy nieznanych". Jednak - jak dodał - obawy te są nieuzasadnienie.

- Te szczepionki są generalnie bardzo bezpieczne. Pojedyncze przypadki powikłań neurologicznych mogą się zdarzać. Będą one prawdopodobnie pojedynczymi przypadkami i być może w ogóle niezwiązanymi ze szczepieniami - ocenił.

Prof. Horban był pytany o doniesienia z Wielkiej Brytanii, gdzie pojawiły się informacje o niepożądanych efektach ubocznych - dzień po rozpoczęciu szczepień poinformowano o silnej reakcji alergicznej u osób, które mają tendencje do takich reakcji.

Doradca premiera podkreślił, że w wywiadzie przed szczepieniem powinniśmy poinformować o wszelkich dolegliwościach, w tym o chorobach alergicznych.

- W każdej szczepionce, w każdym roztworze są jakieś środki konserwujące, które są środkami chemicznymi, niesłychanie rzadko one mogą wywołać coś, co się nazywa wstrząsem anafilaktycznym. Takie przypadki są rejestrowane. (...) To jest rutyna. Dlatego w każdym punkcie szczepień jest zespół, który umie zareagować i są leki, które można podać w sposób odpowiedzialny - powiedział.

Zaznaczył, że zawsze po podaniu szczepionki należy jakiś czas być w zasięgu wzroku specjalistów. - Tutaj nikt nie zostanie bez opieki - zapewnił prof. Horban.

Pytany, czy jest szansa, by farmaceuci mogli dokonywać takich szczepień, profesor podkreślił, że są to osoby, które świetnie znają się na lekach. - Myślę, że czasami lepiej niż lekarze, więc można by taką opcję dopuścić i może kiedyś to będzie zrobione - powiedział.

Zdaniem prof. Horbana jest szansa na szczepienie 3 mln osób miesięcznie. Dopytywany z kolei o szczepienie dzieci, stwierdził, że to "zupełnie inna bajka". - Nie ma jeszcze badań klinicznych zrobionych na grupie dzieci. Z reguły tak jest, że nie zaczyna się badań żadnych preparatów od dzieci. To są zupełnie inne uwarunkowania - powiedział.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH