Antybiotyki - niekoniecznie, nie zawsze, nie na wszystko - to hasło Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach

FARMAKOTERAPIA

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   18-11-2009, 14:20

Antybiotyki - niekoniecznie, nie zawsze, nie na wszystko - to hasło Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prawie połowa Polaków oczekiwałaby przepisania antybiotyku w przypadku grypy, tymczasem antybiotyki nie działają na wirusa grypy.

Z badań przeprowadzonych w październiku 2009 roku na zlecenie Narodowego Instytutu Leków przez firmę MillwardBrown SMG/KRC wynika, że odsetek osób używających antybiotyki jest wciąż wysoki. 37 proc. dorosłych Polaków leczyło się antybiotykami w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a 57 proc. w ciągu ostatnich 2 lat – donosi Gazeta Wyborcza.


Polacy wciąż najczęściej przyjmują antybiotyki z powodu dolegliwości, które nie powinny być nimi leczone: przeziębienia (30 proc. wskazań), bólu gardła (24 proc.), grypy (16 proc.) czy kaszlu (12 proc.).

Wiedza Polaków na temat skuteczności antybiotyków jest niewystarczająca: 47 proc. badanych uważa, że są one skuteczne w leczeniu grypy, a 35 proc. że są skuteczne w leczeniu przeziębienia. Ponad połowa Polaków uważa, że antybiotyki zabijają wirusy, co nie jest pawdą.

Nadużywanie antybiotyków spowodowało niebezpieczne narastanie oporności bakterii na leki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH