Antykoncepcja farmakologiczna także dla mężczyzn

FARMAKOTERAPIA

Autor: FASEB, wp.pl/rynekaptek.pl   03-12-2009, 11:12

Antykoncepcja farmakologiczna także dla mężczyzn Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy tworzą pigułkę antykoncepcyjną dla mężczyzn.

Od lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia kobiety mają wpływ na swoją płodność i mogą za pomocą pigułki antykoncepcyjnej świadomie ją kontrolować. Przyczyniło się to do niemałej rewolucji obyczajowej. Teraz naukowcy pracują nad tabletką zapewniającą podobną kontrolę mężczyznom.

Opublikowane w grudniowym wydaniu czasopisma naukowego FASEB wyniki badań nad hormonami androgenicznymi sterującymi dojrzewaniem plemników otwierają drogę do farmakologicznego sterowania męską płodnością. Z drugiej strony wyniki dają mężczyznom, w których nasieniu znajduje się niewiele plemników szansę na zwiększenie ich liczby. Chociaż wstępne badania przeprowadzono na myszach to wydaje się prawie pewne, że wyniki przełożą się na ludzi.

- Przeprowadzone badania dostarczają nowych informacji dotyczących wpływu androgenów na produkcje plemników, co może spowodować rozwój nowych terapii leczących męską bezpłodność oraz być może środków antykoncepcyjnych - powiedziała współautorka publikacji dr Michelle Welsh.

W trakcie eksperymentów naukowcy badali dwie grupy myszy - zdrową i pozbawioną genu aktywnego w komórkach okołokanalikowych jąder. Produktem tego genu jest białko receptorowe znajdujące się na powierzchni komórek, które rozpoznaje męskie hormony płciowe. Jego brak zaowocował znacznym zmniejszeniem produkcji plemników i w efekcie bezpłodnością.

Naukowcy będą się teraz starali farmakologicznie zahamować produkcję białka lub zablokować je tak, aby nie wiązało się z hormonami stymulującymi produkcję plemników. Jednocześnie będą opracowywali leki zwiększające podatność komórek na hormony w celu zwiększenia produkcji plemników u osób dotkniętych bezpłodnością wynikającą z ich niedostatecznej ilości.

Badania te, nie tylko wskazują na receptory androgeniczne jako potencjalne cele dla męskich środków antykoncepcyjnych, ale również dają nadzieję na opracowanie substancji zwiększających produkcję plemników. Na razie nie wiadomo, czy leki wycelowane w te receptory całkowicie zahamują produkcję plemników, ale ponieważ nie będą one permanentnie uszkadzały komórek to można się spodziewać, że efekt będzie odwracalny i kiedy mężczyzna przestanie przyjmować lek jego płodność powróci.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH