
W kwietniu 2016 roku AOTMiT wydała negatywne rekomendacje dla Ibrutynibu w leczeniu chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową. Zlecenie na ponowną ocenę zawężonej populacji, związane ze zmianą zakresu wniosku firmy, wpłynęło z Ministerstwa Zdrowia 1 lutego br.
AOTMIT rozpatruje wiosek refundacyjny ws. leku Ibrutynib dla chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową, którzy ze względu na pewne genetyczne mutacje nie reagują na chemioterapię i inne metody leczenia. Rekomendacja ma być gotowa do końca czerwca.
Nawet jeśli tym razem rekomendacja AOTMiT dla Ibrutynibu będzie pozytywna, nie oznacza to automatycznej decyzji o refundacji leku - ta należy do resortu zdrowia, który musi przeprowadzić negocjacje cenowe.
Ibrutynib to skuteczny lek na niektóre chłoniaki o niekorzystnym rokowaniu. Polska jednak - jak alarmował w rozmowie z RMF FM prof. Wojciech Jurczak z oddziału klinicznego hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - jest jedynym z 28 krajów Unii, w którym lek ten nie jest refundowany i nie jest dla pacjentów dostępny.
Jako kuriozalne oceniał prof. Jurczak tłumaczenia Agencji, która obecnie nie zaleca refundowania Ibrutynibu z pieniędzy publicznych ze względu na rzekomy brak jego udowodnionej skuteczności.
Więcej: www.rmf24.pl
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych