Apteka nie jest postrzegana jako miejsce związane ze szczepieniami. Jak to zmienić?

FARMAKOTERAPIA

Autor: OPZG   30-06-2021, 08:02

Apteka nie jest postrzegana jako miejsce związane ze szczepieniami. Jak to zmienić? Apteki jako punkty, w których wykonywane są szczepienia znoszą barierę dostępu do szczepień, oferując dogodne lokalizacje i godziny otwarcia, często nie ma konieczności umawiania wizyt (fot. LJ)

W Polsce farmaceuci nie są kojarzeni jako zawód zajmujący się szczepieniami, a apteka nie jest postrzegana jako miejsce związane ze szczepieniami. Trzeba będzie to zmienić.

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy opublikował raport "Razem przeciw chorobom zakaźnym. Strategia na rzecz podniesienia poziomu wyszczepialności".

Eksperci zauważają, że rosnąca niechęć do szczepień, szerzące się fałszywe informacje (tzw. fake news), akcentują pilną potrzebę podniesienia poziomu świadomości i wiedzy na temat profilaktyki chorób zakaźnych.

Raport zawiera informacje, jak promować profilaktykę zdrowotną, wpisaną w indywidualne zakresy obowiązków wszystkich pracowników ochrony zdrowia.

Autorzy raportu podkreślają, że konieczna jest ścisła współpraca na linii lekarz-pielęgniarka-farmaceuta.

Farmaceuci powinni rekomendować szczepienia w różnych sytuacjach

Jak zauważają autorzy raportu, pracownicy ochrony zdrowia odgrywają kluczową rolę w popularyzacji szczepień, ponieważ mają oni kontakt z pacjentami na każdym etapie ich życia. Pracownicy medyczni, tacy jak np. położna, pediatra, pielęgniarka, lekarz pierwszego kontaktu, lekarz specjalista czy farmaceuta mają szansę rekomendować szczepienia w różnych sytuacjach – zawsze, gdy następuje bezpośredni kontakt z pacjentem (zarówno wtedy, gdy nic mu nie dolega, jak i w przypadku wystąpienia choroby).

- Obowiązek edukacji na temat szczepień nie powinien spoczywać jedynie na lekarzach czy pielęgniarkach. Programy szczepień wymagają zaangażowania wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych oraz stałej dostępności szczepionek u różnych świadczeniodawców. Wymaga to jednak dostosowania niektórych elementów polskiego systemu ochrony zdrowia, by m.in. wprowadzić możliwość wykonywania szczepień przeciw grypie w aptekach – ocenia dr Ernest Kuchar, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Konieczność wprowadzenia szybkich powszechnych szczepień przeciw COVID-19, a także niebawem przeciw grypie, zobligowały zarówno środowisko medyczne, jak i rządzących do znalezienia nowych rozwiązań organizacyjnych. Aktualnie farmaceuci mogą wykonywać szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Koalicja na rzecz szczepień w aptekach ma nadzieję, że niebawem będzie można realizować także szczepienia przeciw grypie.

- Należy wykorzystać potencjał blisko 30 tys. farmaceutów, którzy pomogą udrożnić polski system ochrony zdrowia podczas realizacji dwóch akcji szczepień wykonywanych prawdopodobnie na jesieni – przeciw COVID-19 i grypie – skomentował dr n. farm. Piotr Merks, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Farmacji.

Apteki znoszą barierę dostępu do szczepień

Sięgamy zatem do podrozdziału, w którym opisano rolę farmaceutów w promocji szczepień.

"W Polsce farmaceuci nie są kojarzeni jako zawód zajmujący się szczepieniami, a apteka nie jest postrzegana jako miejsce związane ze szczepieniami. Wyzwaniem dla farmaceutów będzie budowanie autorytetu i zaufania jako personelu medycznego zaangażowanego w immunizację" - czytamy.

Apteki jako punkty, w których wykonywane są szczepienia znoszą barierę dostępu do szczepień, oferując dogodne lokalizacje i godziny otwarcia, często nie ma konieczności umawiania wizyt. Możliwość wykonywania szczepień w aptekach jest ofertą kierowaną do dorosłych.

Autorzy raportu przedstawiają model zaangażowania farmaceuty w promocję szczepień, wskazując m.in. na konieczność aktywnego screeningu epidemiologicznego, postawienie na komunikację z pacjentami oraz działaniami następczymi po szczepieniu.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH