ARM: do Polski dotarło 141 tys. szczepionek AstraZeneca. Są dla nauczycieli

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   11-02-2021, 12:02

ARM: do Polski dotarło 141 tys. szczepionek AstraZeneca. Są dla nauczycieli Szczepionki Moderny przeznaczone są do szczepień populacyjnych. Szczepionki firmy AstraZeneca przeznaczone są dla nauczycieli, szczepienia mają się rozpocząć w piątek, 12 lutego (fot. Pixabay)

W czwartek, 11 lutego, rano do Polski dotarło 141 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca, następnie ok. godziny 11 planowana jest dostawa 82 tys. szczepionek Moderny - poinformował PAP prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

Łącznie 11 lutego ma zostać dostarczonych 223 tys. szczepionek na koronawirusa.

Szczepionki Moderny przeznaczone są do szczepień populacyjnych. Szczepionki firmy AstraZeneca przeznaczone są dla nauczycieli, szczepienia mają się rozpocząć w piątek, 12 lutego.

Szczepionka AstryZeneki to trzeci preparat przeciw COVID-19 dopuszczony o użytku na rynku unijnym. Jest to szczepionka wektorowa, która została dopuszczona na rynek pod koniec stycznia. Z informacji w charakterystyce tego preparatu wynika, że może on być podawany osobom, które ukończyły 18 lat, ale "obecnie istnieją ograniczone dane dotyczące skuteczności szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca u osób w wieku 55 lat i starszych".

Ponadto skuteczność tej szczepionki może być mniejsza u osób z obniżoną odpornością. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w lodówce w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

Dwa pozostałe preparaty opierają się na technologii mRNA - firmy Pfizer/BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Szczepionki te mają zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Szczepionka Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny - minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.

Danuta Starzyńska-Rosiecka, PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH