ASIA syndrom to nieistniejąca teoria ruchu antyszczepionkowego

FARMAKOTERAPIA

Autor: Marzena Sygut/ rynekaptek.pl   13-06-2017, 08:04

ASIA syndrom to nieistniejąca teoria ruchu antyszczepionkowego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Twórcy teorii ASIA syndrom, którą wykorzystują antyszczepionkowcy, aby zniechęcić rodziców do poddawania dzieci szczepieniom ochronnym nie posiadają żadnych naukowo potwierdzonych badań - podkreślają polscy immunolodzy.

Ekspertka wyjaśniła również, że jako kliniczne zespoły ASIA izraelski doktor podaje: zespół chorobowy Zatoki Perskiej, zespół chorego budynku, chorobę związaną z implantami silikonowymi piersi i zespół makrofagowego zapalenia mięśniowo-powięziowego.

- Dla przykładu podam tylko, że zespół chorego budynku to taki, w którym co najmniej 20 proc. mieszkańców zgłasza dyskomfort przebywając w nim. Tymczasem według badań WHO z 1984 r - 30 proc. budynków na całym świecie spełnia to kryterium. Powodem tego jest słaba jakość powietrza w pomieszczeniach, klimatyzacja i wilgoć.

Woda na młyn antyszczepionkowców
Eksperci obecni na Zjeździe podkreślali, że tego typu publikacje pozbawione jakichkolwiek podstaw naukowych stają się pożywką dla antyszczepionkowców.

- Obecne dane wskazują, że w samym tylko 2016 roku ponad 23 tys. rodziców odmówiło zaszczepienia dziecka - stwierdziła prof. Ewa Bernatowska z Kliniki Immunologii Instytutu „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.

Dodała też, że brak zaufania do szczepień wynika z faktu, że w okresie intensywnych szczepień, szczególnie u dzieci mogą występować problemy zdrowotne. Cześć rodziców łączy je, niezależnie od długości okresu jaki upłynął od szczepienia, właśnie z tą iniekcją. Temat tych zależności dyskutowany jest na forach internetowych, a także podejmowany przez naukowców. Jeśli nie stoją za nimi żadne badania naukowe, jak w przypadku ASIA syndromu, przyczyniają się do rozprzestrzeniania negatywnych opinii o sensowności szczepień ochronnych i coraz częstszego nieszczepienia dzieci przez rodziców.

Ekspertka podkreśliła, że systematyczny przegląd literatury w celu zbadania ciężkich przypadków ASIA syndrom obejmował 4479 przypadków ASIA, gdzie według twórcy teorii czas jaki upłynął od ekspozycji na czynnik a wystąpienie objawów chorobowych wynosił od 2 dni do 23 lat.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH