Aspiryna ma już 120 lat

FARMAKOTERAPIA

Autor: rmf24.pl/rynekaptek.pl   18-09-2017, 14:26

Aspiryna ma już 120 lat Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W 1897 roku w laboratorium w niemieckim mieście Wuppertal młody doktor Felix Hoffmann po raz pierwszy zsyntetyzował chemicznie kwas acetylosalicylowy, który jest główną substancją w dzisiejszej aspirynie. Właśnie mija 120 lat od jej wynalezienia.

W 1982 roku brytyjski farmakolog sir John Vane otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii medycyny za odkrycie, że przeciwzapalne właściwości aspiryny wynikają z jej zdolności do hamowania wytwarzania przez organizm pewnych przekaźników chemicznych (prostaglandyn), które przyczyniają się do rozwoju procesów zapalnych.

W 1990 roku Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (AHA) zaczęło zalecać zażywanie aspiryny w przypadku podejrzenia zawału serca (zawału mięśnia sercowego). Do dziś świeży zawał lub podejrzenie świeżego zawału jest zarejestrowanym wskazaniem do stosowania Aspirin Cardio.

Z badania DNA pobranego z płytki nazębnej europejskich Neandertalczyków wiemy, że jeden z nich przeżuwał korę topoli, która zawiera działający przeciwbólowo kwas salicylowy, aktywny składnik współczesnej aspiryny.

Zażywali ją już neandertalczycy. Zabrali ją też w kosmos astronauci misji Apollo 11. Aspiryna jest na wyposażeniu wielu domowych apteczek. Stosowana jest najczęściej jako lek przeciwbólowy oraz pomagający zwalczyć przeziębienie.

Więcej: www.twojezdrowie.rmf24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH