Aspiryna na nowotwory

FARMAKOTERAPIA

Autor: TVN 24/rynekaptek.pl   08-12-2010, 08:17

Aspiryna - znany środek na ból głowy i przeziębienie, może zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory.

Dr Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego przyznaje, że aspiryna jest lekiem starym, który zaskakuje nas coraz to nowymi elementami swojego efektu terapeutycznego. Naukowcy odkryli niedawno, że aspiryna może także powodować zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwory, w tym na nowotwór jelita grubego. Wystarczy brać codziennie 75 miligramów aspiryny - to mniej niż jedna piąta standardowej tabletki.

- To naturalnie występująca substancja, która wpływa na podstawowe mechanizmy w komórce podczas powstawania nowotworu. Ma to więc wpływ na wiele rodzajów raka - jeśli nie na wszystkie - wyjaśnia prof. Peter Elwood z Cardiff University.

Najlepsze wyniki w stosowaniu aspiryny osiągnięto w przypadku raka przełyku - ryzyko zgonu spadło tu o 60%. Ale dobre statystyki odnotowano również w przypadkach raka prostaty, jelit i płuc.

Profesor Peter Rothwell z Uniwersytetu Oxfordzkiego swoje badania przeprowadził na grupie 25 tysięcy osób. U ludzi, którzy brali aspirynę przez 5-7 lat ryzyko śmierci w wyniku raka spadło średnio o jedną czwartą.

- Najlepszy czas na rozpoczęcie przyjmowania aspiryny to wiek powyżej 40 lat. Wtedy ryzyko zachorowania na raka rośnie, a przy tym niebezpieczeństwo powikłań jest stosunkowo niewielkie. Można przyjmować aspirynę do 70. roku życia - mówi Rothwell. Jednak długotrwałe przyjmowanie aspiryny może prowadzić na przykład do krwotoków żołądka. Dlatego konieczna jest konsultacja lekarska.

Więcej: www.tvn24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH